Strona główna

Tylko in vitro, bez profilaktyki

Tylko in vitro, bez profilaktyki

2017-04-07 12:34:54  |  Monika Szymecka

Wczoraj po raz kolejny Chojnice zaistniały w ogólnopolskiej telewizji za sprawą in vitro. Dziś do tematu na swojej konferencji wrócił podmysłodawca refundacji zabiegu burmistrz Arseniusz Finster.


Przypomnijmy, że po protestach środowisk katolickich i głosie opozycji w radzie miejskiej, burmistrz nieco zmodyfikował swój wniosek, ale z in vitro się nie wycofał. Poparli go w tym radni, upoważniając burmistrza i komisję społeczną do przygotowania projektu uchwały pn. Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic z uwzględnieniem finansowania profilaktyki i procedur medycznych - w tym zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

Link do Mp3 (- Boję się, że temat zostanie zbyt rozszerzony...)

- Boję się, że ten temat zostanie zbyt rozszerzony. Ja będę w dyskusji skupiał się byśmy zajęli się li tylko in vitro. (...) My nie możemy wejść w cały zakres leczenia, tylko powinniśmy zająć się wycinkiem, który daje szasę tym, którzy jej nie mają - stwierdził dziś Arseniusz Finster, jednocześnie zapewniając, że dyskusja będzie otwarta. Także dla członków Prawa i Sprawiedliwości, którzy są przeciwko in vitro i krytykują włodarza Chojnic. Ten dziś cytował  ekspertkę MEN-u od edukacji seksualnej, uznając jej poglądy absurdalne. - Jak najbardziej dyskusja i ona będzie otwarta. Wszyscy zostaną dopuszczeni. Również zaproszę ekspertów z kliniki in vitro, lekarzy. Wszystkie historie z zabijaniem zarodków, z mrozakami, zespołem ocaleńca itd. - o tym porozmawiamy. To będą fachowcy.

Link do Mp3 (- Jak najbardziej otwarta dyskusja...)


Za tydzień droga krzyżowa ulicami miasta. Burmistrz weźmie w niej udział, choć po 18 latach tym razem duchowni nie wystosowali oficjalnego zaproszenia. Jak mówi, będzie szedł w ogonie procesji niosąc swój własny symboliczny krzyż. - Ja odrzuciłem taki oto kierunek myślenia. Jesteś katolikiem? A jestem. To nie powinieneś wprowadzać in vitro. Właśnie to się kłóci. Ja będąc katolikiem, jestem też burmistrzem świeckiego miasta. Czy katolik skorzysta, to sprawa jego sumienia.

Link do Mp3 (- Ja odrzuciłem kierunek myślenia...)


To do tej pory władze miasta wespół z Kościołem wydawały "Rozważania Drogi Krzyżowej", a na ostatniej strony słowa do chojniczan kierował burmistrz. W tym roku samorząd nie wydaje książeczki, bo Akcja Katolicka "Caritas" nie zwróciła się do ratusza. Arseniusz Finster przypomina też, że nie po raz pierwszy pojawiły się kontrowersje czy jest godny nieść krzyż podczas nabożeństwa wielkopiątkowego. Wtedy przeszkodą było członkostwo w SLD. - Ale to jakoś przeszło dzięki ks. Dawidowskiemu. On moim zdaniem zawsze na to patrzył po ludzku.

Wczoraj w programie "Czarno na białym" w materiale pt. "Krzyż burmistrza" poza burmistrzem Chojnic wypowiadali się ks. Janusz Chyła, chojniczanki, które skorzystały z metody pozaustrojowego zapłodnienia i obywatele miasta w minisondzie.

Wczorajszy program można obejrzeć pod tym linkiem

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl