Strona główna

Chojnicki szpital a reforma

Chojnicki szpital a reforma

2017-04-04 13:04:12  |  Monika Szymecka

Nowa sieć szpitali i zmiany w ich finansowaniu będą funkcjonować od października. Dyrektor Szpitala Specjalistycznego, który będzie wówczas poziomu II w trzystopniowej skali, zapewnia że placówka jest przygotowana do wdrażania reformy.

 

Na jesień zostanie wprowadzona nowa sieć szpitali, co wynika ze zmiany ustawy o finansowaniu świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych. Jak informuje Leszek Bonna, nie będzie już szpitali powiatowych, specjalistycznych, wojewódzkich, klinicznych, tylko szpitale poziomu I, II, III, ogólnopolskie, pediatryczne, onkologiczne. Dla przykładu człuchowska lecznica będzie poziomu pierwszego, chojnicka drugiego.  - Szpital jest przygotowany do wdrażania reformy. Żadnych dużych zmian nie będzie. Wszystkie oddziały będą miały finansowanie. Zagadką jest jeszcze urologia - mówi dyrektor Szpitala Specjalistycznego.

Link do Mp3 (- Szpital jest przygotowany do wdrażania reformy...)

Na pewno ta będzie mogła funkcjonować tak jak do tej pory, czyli  w ramach chirurgii ogólnej. Już od początku powstania ten oddział miał funkcjonować samodzielnie, tylko nie udało sie uzyskać kontraktu. Dlatego, jak informuje szef lecznicy, nie wszystkie procedury mogą być realizowane, a przecież szpital jest do nich przygotowany zarówno pod względem fachowej kadry, jak i sprzętu.

W nowej sieci szpitalnej jest przypisana podstawowa nocna i świąteczna opieka lekarza rodzinnego. Jak tłumaczy Bonna, u nas będzie bez zmian, bo w chojnickim szpitalu funkcjonuje 25 poradni. Zagrożenie widzi za to w warunkach finansowania,  tzw. ryczałcie.      - Jest skomplikowany wzór, według którego NFZ będzie wyliczał ten ryczałt. Widzę niebezpieczeństwo w tym, że finansowanie na rok 2018 ma być ustalone w oparciu o kontrakty, jakie szpitale miały w 2015.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl