Strona główna

Burmistrz chce finansować in vitro. Może nawet nie nosić krzyża

Burmistrz chce finansować in vitro. Może nawet nie nosić krzyża

2017-03-17 14:13:52  |  Monika Szymecka

Zapowiedź Arseniusza Finstera ze strajku kobiet 8 marca o finansowaniu przez miasto zapłodnienia pozaustrojwego może doczekać się realizacji już w maju. Najpierw zgodę musi wyrazić rada miejska.

 


Na sesji pod koniec marca radni z komitetu burmistrza złożą wniosek jego autorstwa dotyczący finansowania przez miasto in vitro. Jeśli będzie zgoda na inicjatywę, to w kwietniu program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Chojnic z uwzględnieniem finansowania pozaustrojowego może trafić już pod głosowanie. - Wówczas w maju cały program ruszyłby w realizacji - zapowiada Arseniusz Finster, ktory szacuje, że wystarczy ok. 100 - 150 tys. zł z miejskiego budżetu. Wszystko oczywiście zależy od ilości par, które bezskutecznie leczą niepłodność od co najmniej roku i zdecydują się na in vitro. Burmistrz planuje wyznaczyć specjalną komórkę w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej do tego celu, która ma zapewniać anonimowość przyszłym rodzicom. Czy ci będą mogli liczyć stuprocentowy zwrot kosztów?

- Optuję za 100 %, ponieważ in vitro to są dwa koszty. Koszt in vitro i dojazdów. Tego nie realizuje się przy jednym spotkaniu, bo nawet kilkunastu czy więcej. (...) Mamy taką możliwość w Chojnicach, że jeżeli dojdziemy do porozumienia, to część technologii in vitro można wykonać w Chojnicach. Jest taka przychodnia. A druga część w klinice - odpowiada burmistrz Chojnic.

Link do Mp3 (In vitro to są dwa koszty...)

Po publicznej zapowiedzi podczas Dnia Kobiet na Starym Rynku, słowa włodarza Chojnic są komentowane przez różne środowiska. Ze swoimi oponentami Arseniusz Finster nie zamierza dyskutować, czy jako zwolennikowi in vitro i katolikowi jednocześnie wypada teraz publicznie afiszować się ze swoją wiarą. - Jak ktoś mi zabroni nieść krzyża, to nie będę go niósł i kropka.

Link do Mp3 (- Chciałbym poprosić oponentów, by nie używali języka pogardy wobec mnie...)


Arseniusz Finster ocenia, że finansowanie in vitro przez samorząd może zyskać akceptację większości chojniczan.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl