Strona główna

Inwestycje za 44 mln zł

Inwestycje za 44 mln zł

2017-01-11 23:42:54  |  Agata Wiśniewska

W 2017 roku miasto zamierza wykonać inwestycje za bagatela 44 mln zł. Wśród tych najważniejszych: rozpoczęcie modernizacji dworca, budowa Chojnickiego Centrum Kultury, uporządkowanie deszczówki, przebudowa ul. Człuchowskiej. Lada chwila ruszą przetargi. - Chcemy wykorzystać głód robót budowlanych na rynku. Konkurencja rodzi za sobą niższe ceny - mówi burmistrz Arseniusz Finster.


Zaczynamy od tematu najbliższego mieszkańcom tj. dróg. W pierwszym pakiecie na ten rok znalazły się ulice: Staszica, Curie-Skłodowskiej, Prusa - oświetlenie z kanalizacją deszczową. Na Niemcewicza doczekają się nowej nawierzchni wraz z odwodnieniem i oświetleniem,  skrzyżowanie przy Szkole Podstawowej nr 7 zaś prawdziwego ronda. - Chcemy w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo - mówi burmistrz Arseniusz Finster. Największa inwestycja drogowa to przebudowa ul. Człuchowskiej wraz z infrastrukturą, deszczówką, oświetleniem, ścieżkami rowerowymi do Topoli, chodnikami i przebudową skrzyżowań Asnyka-Wyszyńskiego. Inwestycja pochłonie 5 mln 600 tys. zł, z czego milion dokłada starostwo. Miasto rewanżuje się takim samym wkładem w przebudowę ul. Strzeleckiej. Na Armii Krajowej zostaną położone płyty. W centrum przybędzie parking, konkretnie przy Nowym Mieście. - Razem na inwestycje drogowe wydamy ok. 10 mln zł.


Sztandarowa inwestycja burmistrza, tj. węzeł integracyjno-transportowy rozpocznie się od budowy dworca autobusowego i przejścia podziemnego łączącego dworzec autobusowy i kolejowy. Planowany czas zakończenia to rok 2020. - Gdybyśmy mieli gotowe projekty, inwestycja byłaby gotowa do 2018 roku. Dlaczego nie mamy projektów? Ponieważ po doświadczeniach z Balturium bałem się wychodzenia z gotowymi projektami, które kosztują na ten węzeł miliony.

Link do Mp3 (Węzeł integracyjny transportowy. Tutaj będziemy realizować przetarg na inwestora zastępczego...)

Kompleksowa termomodernizacja obejmie Szkołę Podstawową nr 3 i budynek na stadionie Kolejarza. - To nie tylko jest elewacja. To jest oświetlenie, ogrzewanie, okna. Te budynki będą nie tylko mniej kosztować w kontekście ogrzewania, ale będzie poprawiona ich wizualizacja. "Piątka" z końcem roku zyska boisko sportowe. - Zlecone jest projektowanie, w kwietniu przetarg. Miasto na inwestycję wykłada 600 tys. zł, o drugie tyle zamierza aplikować do Ministerstwa Sportu lub urzędu marszałkowskiego.
Wcześniej, bo we wrześniu na potrzeby przedszkola zaadaptowany zostanie budynek Gimnazjum nr 1. Tym sposobem placówka ma zapewnić sobie wychowanków po wporowadzeniu reformy oświaty. Jesienią chojniczanie odzyskają siedzibę kultury. Zmodernizowany ChCK w niczym nie będzie przypominać budynku, który powstał w czynie PRL-u.

Link do Mp3 (Chojnickie Centrum Kultury, to inwestycja, która jest realizowana...)

W roku 2017 ruszy poprawa gospodarki wodami opadowymi. W mieście przybędzie zbiorników retencyjnych, położone zostaną kilometry kanalizacji deszczowej, głównie na os. Kolejarz i Śródmieściu. - Inwestycja bardzo trudna, ponieważ będziemy wprowadzali nią wiele niedogodności dla mieszkańców. Ulice będą pozamykane. Przewidywany czas prac 3 lata.

Link do Mp3 (Poprawa gospodarki wodami deszczowymi i opadowymi. Tutaj mamy projekt było ryzyko)

Kanał deszczowy i kolektor tłoczny zostanie wybudowany w Pawłówku, kolektor deszczowy na os. Leśnym.
Od przesuwania skrzynek energetycznych ruszą prace komunalne na Metalowcu. - Równolegle w roku 2017 Miejskie Wodociągi rozpoczną projektowanie kanalizacji sanitarnej dla tego osiedla. To jest kluczowe zadanie, które będziemy chcieli połączyć z osiedlem trapezowym, które ma powstać na kierunku Zielone Wzgórza - Bytów.
Szansę na zmianę look-u ma targowisko przy ul. Młodzieżowej? - Wariant A kładziemy polbruk, deszczówkę, remontujemy toaletę. Wariant B przesuwamy to na rok 2018 i budujemy zadaszenie i remontujemy toaletę. Wszystko zależy od działających na targowisku, czy będą tego chcieli.

Bieżący rok to dla ratusza także rozpoczęcie programu rewitalizacji, który oprócz kosmetycznych zmian ma przynieść przede wszystkim społeczne.

Link do Mp3 (Duży temat dotyczący rewitalizacji. Nareszcie udało się uchwycić przyczółki)

Po dwóch latach oczekiwania realizowane będą inwestycje w ramach budżetów samorządowo-obywatelskich. Za ich sprawą przybędzie placów zabaw i miejsc rekreacji. Biężący rok będzie stał także pod znakiem OZE.
- Będziemy też projektować, żeby w roku 2018 mocno zakończyć te kadencje. Tutaj burmistrz wymienia ulice: Morelową, Truskawkową, Kasprowicza, Tetmajera, Paderewskiego, Rodziewiczówny oraz fosę miejską.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl