Strona główna

Skansen, schronisko i remonty kościołów za unijną kasę

Skansen, schronisko i remonty kościołów za unijną kasę

2017-01-03 15:00:21  |  Agata Wiśniewska

Około 5 mln zł dotacji rozdała w grudniu Lokalna Grupa Działania Sandry Brdy. Kasa poszła na trzy sektory: zabytki, samorządy i przedsiębiorców.


Największą pulę, tj. 4 mln zł podzielono pomiędzy przedsiębiorców. O środki na rozszerzenie prowadzonej działalności starało się 26 podmiotów. - 21 przedsiębiorców zmieściło się w tej alokacji. Wybrane zostały wszystkie wnioski, tylko pieniędzy wystarczyło dla 21 - mówi prezesująca LGD Sandry Brdy Grażyna Wera-Malatyńska.
Z 21 wniosków powstaną przedsięwzięcia na łączną sumę 11 mln zł, z czego 4 wynosi dotacja. - W wyniku tych przedsięwzięć wytworzy się 31 nowych miejsc pracy, bo taki był warunek. Osoby, które się ubiegały, były zobowiązane do tego, żeby utworzyć miejsce pracy i utrzymać przez trzy lata, przedsięwzięcie przez pięć - wyjaśnia Malatyńska. Projekty dotyczyły głównie turystyki, ale i tzw. srebrnej ekonomii. Nie zabrakło pomysłów innowacyjnych, jak np. stworzenie kompleksu gastronomiczno-muzealnego na trasie nr 22 między Będźmierowicami a Łęgiem, który otrzymał najwyższe wsparcie, tj. 300 tys. zł. Inwestycję będzie realizowała F.H.U R-Track Piotr Rostankowski.
Z dofinansowaniem 275 tys. zł w Lipnicy powstanie Kaszubski Supermarket oferujący lokalne wyroby. Gros wniosków dotyczy Charzyków. I tak za sprawą unijnej kasy w miejscowości powstanie m.in. nowoczesne schronisko dla aktywnych turystów i sportowców, nowa restauracja, modernizację przejdzie Holiday. Na liście wnioskodawców jest też jarcewski ZOL (pełna lista poniżej).

Link do Mp3 (Głównie były projekty turystyczne, ale również były projekty ze srebrnej ekonomii)

Grażyna Wera- Malatyńska ubolewa jedynie, że nikt nie zdecydował się na produkcję lokalnego wyboru. Ten ma jeszcze szansę "urodzić się" we współpracy z Technikum przy ul. Dworcowej w Chojnicach.

Link do Mp3 (Ubolewam ponieważ, żadnego projektu nie mieliśmy na lokalny produkt)

Jeśli chodzi o zabytki, remont przejdą dwa kościoły w Ciechocinie i Odrach. - Ciechocin 200 tys. zł dotacji, co stanowi 70 proc. wartości przedsięwzięcia. (...) Uważam, że to jest jeden z najładniejszych zabytków na terenie powiatu chojnickiego, z zachowanym starym cmentarzem - chwali pani prezes. Na remont elewacji i pokrycie dachu wieży kościoła parafialnego w Odrach pójdzie 30 tys. zł.

Link do Mp3 (Jeśli chodzi o zabytki...)

Kasa z Unii trafi także do dwóch gmin. W Zapceniu powstanie sala wiejska, w gminie Konarzyny nad Jeziorem Bublik miejsce wypoczynku i rekreacji wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Do tego połączone zostaną ścieżki rowerowe w miejscowości Żychckie Osady.   - Każda z tych inwestycji to 400 tys. zł wartości, dofinansowanie około 250 tys zł.

Lista przedsiębiorców aplikujących o środki

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl