Strona główna

Wystawa pn. 'Józef Piłsudski i jego żołnierze'

Wystawa pn. 'Józef Piłsudski i jego żołnierze'

2016-11-09 14:02:34  |  ChCK

Chojnickie Centrum Kultury zaprasza 11 listopada o godz. 13 na wernisaż wystawy okolicznościowej ze zbiorów Stanisława Wyrzyckiego, Bogdana Kuffla i Jana Kopcia ilustrującą Marszałka Piłsudskiego wraz z jego żołnierzami.


Wystawa prezentowana będzie w Centrum Sztuki Collegium ARS (podziemia kościoła gimnazjalnego). Wystawa będzie czynna do 16 listopada w godz. 11.00-15.00.


OJCOWIE POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Marszałek Józef Piłsudski (5 grudnia 1867 r. – 12 maja 1935 r.) to najbardziej celebrowany bohater narodowy dwudziestowiecznej Polski. Pełniąc rolę faktycznej głowy państwa, skonsolidował pogrążającą się w politycznym chaosie Rzeczpospolitą. Jego oparta na aparacie wojskowym władza odzwierciedla ścieżkę, którą Piłsudski poprowadził kraj do niepodległości. Na czele Legionów Polskich pod auspicjami Austro-Węgier walczył w pierwszej wojnie światowej, dążąc do objęcia polskiego terytorium ojczystą kontrolą militarną. Dzień powierzenia mu zwierzchności nad armią i rozbrojenia niemieckiego garnizonu w Warszawie 11 listopada 1918 r. uznawany jest za symboliczną datę ustanowienia niepodległego państwa polskiego.

Ignacy Paderewski (18 listopada 1860 r. – 29 czerwca 1941 r.) został pierwszym premierem niepodległej Rzeczypospolitej. Uznany pianista, obdarzany szacunkiem na salonach doskonale sprawdził się przy stole negocjacyjnym. To między innymi dzięki jego udziałowi konferencja pokojowa w 1919 r. potwierdziła niezależność państwa polskiego. Zdecydowano wtedy również o przeprowadzeniu plebiscytu, który zaowocował przyłączeniem do Rzeczypospolitej części Śląska. Interwencji Paderewskiego przypisywano nakłonienie prezydenta USA Thomasa Woodrowa Wilsona do opowiedzenia się za niezawisłością Polski w przedstawionym przez niego programie pokojowym dla Europy.

Roman Dmowski (9 sierpnia 1864 r. – 2 stycznia 1939 r.) był zagorzałym zwolennikiem oparcia bezpieczeństwa Polski o współpracę z potężnym rosyjskim sąsiadem. W oczekiwaniu na erupcję konfliktu między zaborcami zorganizował w kraju środowisko nacjonalistyczne, gotowe wesprzeć w chwili próby wysiłek narodowowyzwoleńczy. Powołana z jego inicjatywy we Francji Armia Hallera stała się zalążkiem późniejszych polskich sił zbrojnych. Wolnej ojczyźnie służył jako poseł na Sejm, a w 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych.
Zapraszamy!

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl