Strona główna

Droższe ścieki

Droższe ścieki

2016-10-24 08:57:28  |  Monika Szymecka

Rękę po większą kasę wyciąga prezes Miejskich Wodociągów. Na razie do chojniczan. Burmistrz woli ją dać sam, ale ostatecznie i tak z miejskich pieniędzy. To kwota 1,3 mln zł. - Pewnie zbudujemy jedną drogę mniej, ale każdy patrzy granicami swojego portfela - zauważa Arseniusz Finster. Dla mieszkańców może skończyć się na podwyżce 10 groszy za metr sześcienny, ale propozycja wzrostu to aż 1,21 zł.

 

W tej w chwili za odprowadzenie metra sześciennego ścieków chojniczanie płacą 7,75 zł. Podwyżkę o 1,21 zł, czyli do ceny 8,96 zł we wniosku taryfowym zaproponował prezes Miejskich Wodociągów Tomasz Klemann. Stawka miałaby wejść w życie od stycznia 2017 roku.
Jak tłumaczy burmistrz, wzrost wynika z przeszło stumilionowej inwestycji na oczyszczalni ścieków. - Żebyśmy mieli amortyzację w cenie, to cena ścieków musi właśnie tyle wynosić.

Jeszcze wcześniej, kiedy wodociągi rozpoczynały inwestycję, ten fakt także boleśnie odbił się na portfelach mieszkańców. - Wiem, że kolejna podwyżka byłaby nieakceptowalna. Na dzisiaj wypracowałem mechanizm, w którym 1,11 dopłacam mieszkańcom. Brakuje 10 gr i będę ich jeszcze poszukiwał. Ja ten wniosek przekopię, jak kret łąkę na jesień, czyli bardzo mocno - ogłasza Arseniusz Finster.

Link do Mp3 (- Wiem, że kolejna podwyżka byłaby nieakceptowalna...)

Kwotę ponad 1,3 mln zł, która miałaby stanowić dopłatę dla mieszkańców do ścieków, a która trafi do Miejskich Wodociągów, włodarz dostanie właśnie od tej spółki. Ta bowiem ma do zapłaty w sumie ok. 2 mln zł podatku do miasta za nowo wybudowane nieruchomości. 700 tys. zł miasto weźmie, bo taki podatek spółka wcześniej płaciła do magistratu. - Wodociągi zawsze płaciły podatek i nie było żadnych umorzeń - zwraca uwagę burmistrz, choć przyznaje, że tym razem te pieniądze wrócą w formie dopłaty. - To wróci do nich, bo nie można a priori umarzać podatku. To jest mechanika, mechanika płynów.

Link do Mp3 (- Wróci do nich w formie dopłaty..)- To są dobre wiadomości. Ja panu premierowi Morawieckiemu życzę, żeby w skali makro mógł stosować takie mechanizmy, jak my w mieście Chojnice. Bardzo dobrze, że rząd PiS-u wycofał się z opłaty za wodę - mówi włodarz. Ta stawka będzie też bez zmian w Chojnicach i wyniesie 2,45/m3.

Link do Mp3 (- To są dobre wiadomości...)


Zmianę stawek opłat za ścieki i tak ostatecznie przegłosują radni. Uchwały w tej sprawie nie ma w planie najbliższej piątkowej sesji, bo dopiero w zeszły piątek prezes złożył propozycje nowej taryfy.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl