Strona główna

Kaszuby, Kosznajderia i Chojnice na wystawie w Berlinie

Kaszuby, Kosznajderia i Chojnice na wystawie w Berlinie

2016-10-07 08:37:53  |  red.

Wystawa o naszych terenach ma odbyć się na początku przyszłego roku w Centrum Badań w Berlinie. Zaproszenie do udziału w niej przywiózł Przemysław Zientkowski inspektor ds. rozwoju i współpracy naukowej w Urzędzie Miejskim, a pałeczkę w organizacji wydarzenia przejęła Grażyna Wera - Malatyńska szefująca Lokalnej Grupie Działania „Sandry Brdy”.

- Podczas badań, kwerend o słynnych chojniczanach odwiedziliśmy Centrum Badań w Berlinie. Tam zostaliśmy zaproszeni na wystawę poświęconą Prusom Wschodnim - mówi Przemysław Zientkowski. - Pokażemy Kaszuby, Kosznajderię, ale i współczesne Chojnice - dodaje. Grażyna Wera - Malatyńska liczy, że dzięki wystawie uda się przełamać stereotypy o Polsce w ruinie. - Teren jest barwny, różnorodny, ma w sobie taką urodę, że jeśli dobrze ją pokażemy ludzie będą pod wrażeniem.

- Chcemy pokazać nasz teren gdzie żyli różni ludzie, gdzie różni ludzie dalej doskonale ze sobą działają. Chcemy pokazać że niektórzy również wyjechali mam na myśli Kosznajdrów, natomiast teren został z wartościami, z jakością zabytkami - mówi pani prezes.

Link do Mp3 (Dlaczego się podjęliśmy takiego wyzwania...)

W Niemczech mają też ochotę na kaszubszczyznę w szerszym pojęciu.

Link do Mp3 (Jeśli chodzi o kaszubszczyznę, to ta sama w sobie jest barwna)

17 października delegacja z Chojnic podpisze stosowne porozumienie z dyrektorem berlińskiego muzeum. - Po obejrzeniu sal wystawowych będziemy mieli szersze pojecie, co możemy ze sobą zabrać - mówi Malatyńska, która o eksponaty zamierza prosić m.in. chojnickie muzeum.
Organizatorzy mają nadzieję ze wystawa przyciągnie byłych mieszkańców Chojnic i okolic oraz tzw. Polonię. - To będzie wydarzenie nie tylko w Berlinie, ale i całej tej części Niemiec - przewiduje szefowa stowarzyszenia. W Chojnicach są także otwarci na propozycje by ekspozycję pokazać w innych niemieckich miastach.
- Zapraszam mieszkańców Chojnic, żeby zainteresowali się pobliskimi kościółkami: XIV w. Ogorzeliny, początek XV w. Ostrowite, Ciechocin są to miejsca godne odwiedzenia. Zobaczmy w jak ładnym otoczeniu mieszkamy - zachęca Malatyńska.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl