Strona główna

Będą walczyć w Kościerzynie, w Chojnicach rozwiesili plakaty

Będą walczyć w Kościerzynie, w Chojnicach rozwiesili plakaty

2016-08-01 11:37:30  |  oprac. (aw)

Mowa o Stowarzyszeniu "Cis" Męcikał, którego członkowie uczestniczą dzisiaj w rekonstrukcji walk i uroczystościach rocznicowych Powstania Warszawskiego w Kościerzynie. - Zapraszamy wszystkich do udziału. Początek o godz. 16.00 - zachęca prezes stowarzyszenia Sławomir Sawicki i zarazem ubolewa, że w Chojnicach nic w temacie się nie dzieje.


Z inicjatywy syna pana Sławka Sawickiego akcent powstańczy w naszym mieście jednak odnajdziemy. - Miłosz powiedział, że ma farbki i kilka dużych kartek i że Powstańcy przecież również używali farb w walce o wolną Polskę - mówi prezes stowarzyszenia "Cis". Chłopiec wykonał kilkanaście plakatów z symbolem Powstania Warszawskiego. Wraz z tatą zamieścił je na słupach ogłoszeniowych. - Trzeba zaznaczyć ten fakt historyczny na obszarze naszego miasta - uważa pan Sławek.

"Powstanie Warszawskie rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00 było zorganizowanym przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza"  zbrojnym wystapieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Miało ono być  też w swych zamierzeniach połączone z ujawnieniem się w okupowanej stolicy najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

Powstanie Warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR oraz podporządkowanym mu polskim komunistom. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę jeszcze przed wkroczeniem Armii Czerwonej, licząc, że uda się w ten sposób poprawić międzynarodową pozycję legalnego rządu RP na uchodztwie  oraz zahamować realizowany przez Stalina proces sowietyzacji zdobywanych obszarów Polski. Po wybuchu powstania Armia Czerwona celowo wstrzymała ofensywę na kierunku warszawskim, a radziecki dyktator konsekwentnie odmawiał udzielenia powstaniu poważniejszej pomocy. Wsparcie udzielone powstańcom przez USA i Wielką Brytanię miało natomiast ograniczony charakter i nie wpłynęło w sposób istotny na sytuację w Warszawie. W rezultacie słabo uzbrojone oddziały powstańcze przez 63 dni prowadziły samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 40 tys. zabitych i rannych oraz 15 tys. wziętych do niewoli.  W wyniku nalotów,  ostrzału artyleryjskiego,  ciężkich warunków bytowych oraz prowadzenia systematycznej  polityki masowych i bestialskich mordów  przez oddziały niemieckie zginęło około 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Niemcy nagminnie mordowali też wziętych do niewoli powstańców, mimo iż prowadzili oni walkę w sposób otwarty i mieli przewidziane prawem międzynarodowym oznaki żołnierskie – walczyli zgodnie z konwencją haską. Po dwóch miesiącach krawawych walk gen. Tadeusz "Bór" Komorowski zmuszony był uznać, iż z politycznego i militarnego punktu widzenia kontynułowanie walki nie ma już sensu. Po zawieszeniu ognia i pertraktacjach 3 pażdziernika 1944 roku podpisano akt kapitulacji uzyskując prawa kombatanckie dla powstańców i gwarancje bezpieczeństwa dla pozostałej w zniszczonym mieście ludności cywilnej.

Powstanie Warszawskie było jedną z największych i najbardziej zaciekłych bitew miejskich okresu II wojny światowej - porównywalną jedynie z walkami w Stalingradzie - i uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w najnowszej historii Polski."

Stowarzyszenie "CIS" Męcikał

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl