Strona główna

Trzy plaże z ośmioma ratownikami

Trzy plaże z ośmioma ratownikami

2016-07-07 09:38:48  |  Monika Szymecka

Choć jezior w gminie Chojnice jest więcej, to strzeżone przez ratowników są trzy plaże: w Charzykowach, Małych Swornychgaciach i Swornychgaciach. Woda w tychże miejscach badana jest dwukrotnie, bo takie są wymogi dla miejsc zwyczajowo przyjętych do kąpieli.

 

 

Pierwsze badanie miało miejsce w czerwcu. - Wyniki są w normie. Nic nie wskazuje na to, żeby ta woda nie nadawała się do kąpieli. Nie ma zakwitu sinic - informuje Andrzej Brunka z wydziału ochrony środowiska urzędu gminy. Ten zleca badania do laboratorium, a wyniki jest zobowiązany przekazać do sanepidu. - Czekamy jeszcze na ich oficjalne stanowisko. Następne badanie zlecimy na przełomie lipca i sierpnia - dodaje urzędnik.

Ośmioro ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czuwa nad bezpieczeństwem kąpiących na trzech kąpieliskach. Czworo na największym - charzykowskim, a duety w Małych Swornychgaciach w okolicy mostu zwodzonego oraz w Sworychgaciach. Pełna obstawa jest w godz. 11 - 18, a od 10, kiedy plażowiczów nie ma jeszcze tak wielu, czuwa jeden ratownik. Wodniacy patrolować będą też z wody. - Jeżeli chodzi o sprzęt, który posiadamy, to dwie łodzie oraz skuter będą na Jeziorze Charzykowskim, będą obejmowały okolice do mostu do Małych Sworów. Natomiast w Dużych Sworach będzie jedna motorówka, akurat będzie obsługiwała teren jeziora Karsińskiego - relacjonuje Marek Hackert, prezes chojnickiego WOPR-u.

Link do Mp3 (- Jeżeli chodzi o sprzęt, który posiadamy...)

Jak co roku gmina podpisuje umowę z WOPR-em na świadczenie usług w dwóch wakacyjnych miesiącach. - Obejmuje kompleksową obsługę, czyli oznaczenie tych miejsc według przepisów, zabezpiecznie w ratowników, apteczkę, utrzymanie i konserwację sprzętu itd. - wymienia Bożena Kubiak, dyrektorka wydziału organizacyjnego w UG Chojnice. Umowa opiewa na kwotę 90 tys. zł.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl