Strona główna

Klub burmistrza nie wygasi kolejnego mandatu

Klub burmistrza nie wygasi kolejnego mandatu

2016-06-28 15:43:55  |  Monika Szymecka

Drugie już wezwanie wojewody po osobie przewodniczącego Mirosława Janowskiego, tym razem dotyczące Marcina Łęgowskiego, zostanie zignorowane przez radnych z klubu burmistrza. Głosowanie odbędzie się na sesji w połowie lipca, ale Arseniusz Finster już deklaruje, że jego radni postąpią tak samo jak w czerwcu.

 

Podobnie jak z przewodniczącym rady Mirosławem Janowskim, kluczową kwestią jest prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, co stanowi naruszenie przepisów ustawy o samorządzie. Marcin Łęgowski prowadzi kiosk na tej samej działce, na której stoi kamienica wspólnoty mieszkaniowej zarządzanej przez miejską spółkę Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

Burmistrz Arseniusza Finster po zapoznaniu się z argumentacją wojewody Dariusza Drelicha i przywołanym przez niego wyrokiem NSA, w którym właścicielami w 88 % były gmina, a w 12 % osoba fizyczna, podkreśla, że to zupełnie inna sytuacja.

- Sytuacja w Chojnicach jest taka, że ZGM ma 51 %, a wspólnota 49 %. Poza kwestia definicji czy mieniem komunalnym jest mienie wspólnoty mieszkaniowej, w której ma również udziały ZGM, jest kwestią do rozstrzygnięcia.

- Mój klub nie wygasi mandatu Marcina Łęgowskiego - zapowiada burmistrz Finster. Wtedy pozostaje Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Link do Mp3 (- Pan wojewoda posługuje się wyrokiem NSA...)

Odmienne zdanie na ten temat ma Kamil Kaczmarek z Projektu Chojnicka Samorządność, który w obu przypadkach swoimi wątpliwościami dzielił się z wojewodą. - Wspólnota wraz z ZGM-em dzierżawią wieczyście działkę, która jest własnością gminy miejskiej Chojnice. Nie w 51 % ta działka należy do miasta, ani 88 %, ale w 100 % jest miejska.

Jego zdaniem sprawa jest jasna i oczywista. - Głosowanie przeciwko wygaszeniu mandatu pana Łęgowskiego będzie jawnym dowodem na to, że układ - w mojej terminologii, czy też bezmyślna mechaniczna większość - w terminologii Mariusza Brunki, nie jest jakimś pustym frazesem, a ma potwierdzenie w rzeczywistości.

 

Link do Mp3 (- Sprawa pana Łęgowskiego...)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl