Strona główna

Mniej dzieci, więcej klas

Mniej dzieci, więcej klas

2016-05-05 07:43:07  |  Monika Szymecka

Wynika to z demografii, ale i reformy oświatowej, czyli zamieszaniem z 6- i 7-latkami. W gminnych szkołach póki co łączenia klas nie będzie, ale już się nad tym zastanawiali, bo są klasy po 8-9 uczniów.

 

 

103 oddziały i 1970 uczniów w tym roku szkolnym jest w szkołach na terenie gminy Chojnice. Od września będzie 79 dzieci mniej, ale mimo tego trzy klasy więcej.

Jak informuje dyrektorka Gminnego Zespołu Oświaty Bernadeta Zimnicka, 49 siedmiolatków ponownie pójdzie do pierwszej klasy. To ok. 25 %. Po cofnięciu wcześniejszej reformy, obowiązku szkolnego nie mają już 6-latki, ale aż w 77 przypadkach do szkoły zapisali ich rodzice.
- W Pawłowie cala klasa - 21 osób, zostało w pierwszej klasie - informuje szefowa gminnej oświaty.

Link do Mp3 (- W Pawłowie cała klasa...)


W oddziałach przedszkolnych przy szkołach jest 102 sześciolatków i 100 pięciolatków, a w dwóch szkołach nawet trzech czterolatków. - Każde dziecko jest objęte nauczeniem przedszkolnym. U nas nie ma takiej sytuacji, że nie ma miejsca w przedszkolach - podkreśla wójt Zbigniew Szczepański. W gminie są one 5-godzinne, a rodzice, którzy chcą opieki w wymiarze 10 godzin wożą pociechy do Chojnic.

Link do Mp3 (- Każde dziecko jest objęte nauczeniem przedszkolnym...)


- Nasze szkoły są przygotowane, mamy dostosowane sale, wyposażenie, toalety. Jest dożywianie dla maluchów. Nie ukrywam, że trochę nas zaskoczyła ta reforma, bo dopiero co zrobiliśmy tamtą, ale musimy realizować politykę oświatową państwa - przyznaje Zimnicka i zapewnia, że zwolnień jako takich nie będzie. Ale jeśli nauczycielowi skończy się umowa na czas określony, to może nie zostać przedłużona...

Generalnie, w klasach jest coraz mniej dzieci. Stąd pytanie czy łączyć klasy? W tym roku jeszcze takiej decyzji nie podjęto, chociaż zdarza się, że klasa to zaledwie 8-9 uczniów, a średnia to 17 uczniów. A wójt dodaje, że subwencja oświatowa w pełni wystarcza na 20-osobową klasę.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl