Strona główna

Książka Anny Baranowskiej 'Demon i opętanie'

Książka Anny Baranowskiej 'Demon i opętanie'

2016-04-04 15:20:14  |  Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnicach

W Czytelni MBP w piątek 1 kwietnia 2016 roku odbyła się promocja książki dr Anny Baranowskiej „Demon i opętanie. Perspektywa filozoficzna w świetle wybranych autorów”, wydanej przez Oficynę Wydawniczą Fundacji Fuhrmanna. W spotkaniu uczestniczyła autorka, a towarzyszyli jej prezes Fundacji Furhmanna Mariusz Brunka oraz jeden z recenzentów dr Przemysław Zientkowski.


Na wstępie Mariusz Brunka przypomniał, że jest to już 10 publikacja Oficyny Wydawniczej Fundacji Fuhrmanna, a sama fundacja ma już kilku stypendystów, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje naukowe. Dr Anna Baranowska, absolwentka m.in. studiów doktoranckich filozoficznych oraz teologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, w 2015 roku za działalność naukową otrzymała właśnie Stipendium Fuhrmannianum. W trakcie promocji Mariusz Brunka wręczył Annie Baranowskiej decyzję o przyznaniu stypendium. Jak podkreślił, autorka jest osobą gruntownie wykształconą. Jest wykładowcą na UAM w Poznaniu oraz w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Nowo wydana książka powstała na podstawie jej pracy doktorskiej. Prelegent zauważył, że Fundacja Furhmanna stara się odwoływać do chojnickich tradycji teologicznych i filozoficznych, dlatego wydaje książki naukowe przybliżające zagadnienia filozoficzne i teologiczne, by stały się one elementem publicznej dyskusji. – Ja jestem pod głębokim wrażeniem tej książki. Szczerze zachęcam do lektury – mówił.

Treść publikacji omówił Przemysław Zientkowski. Jak podkreślił, pojęcie demona i opętania ujęte zostało w niej w aspekcie filozofii religii, antropologiczno-kulturowym, metafizycznym, psychoanalitycznym i filozoficznym. – Niewątpliwą zaletą książki jest systematyczny, jasny i uporządkowany wywód. Całość jest rzetelnie osadzona w materiale źródłowym – podkreślił, chwaląc także wartką narrację. Zachęcił do zapoznania się z jej treścią, bo jak zauważył, dzisiaj zło często sprowadzane jest do jarmarcznego wytworu lub dobrej zabawy.

Dr Anna Baranowska podziękowała przedmówcom za miłe słowa i opublikowanie jej pracy doktorskiej. Jak mówiła, tematem opętania zainteresowała się pod wpływem książki Leszka Kołakowskiego „Świadomość religijna i więź kościelna”, której fragment wyjaśniający opętanie wywołał jej filozoficzne zdumienie. Zainteresowało ją, jak możliwe są tak różne interpretacje tego samego zjawiska. Poświęciła temu prawie 5 lat pracy badawczej. Zachęciła zebranych, żeby przyjrzeli się temu zagadnieniu i zdobyli szerszą wiedzę o opętaniu niż ta, którą oferuje nam współczesny świat.

W dalszej części spotkania była możliwość porozmawiania z autorką przy kawie i pysznej swojskiej drożdżówce, a także nabycia książki i poproszenia dr Anny Baranowskiej o pamiątkowy wpis.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl