Strona główna

Zebranie Oddziału Powiatowego LOP w Chojnicach

Zebranie Oddziału Powiatowego LOP w Chojnicach

2016-03-24 10:57:18  |  Sławomira Brunka, Piotr Rynka

W Technikum nr 2 przy ul. Dworcowej 1, dzięki uprzejmości dyrektora Kamila Trzebiatowskiego odbyło się zebranie Oddziału Powiatowego Ligi Ochrony Przyrody. Na spotkaniu obecny był Prezes Oddziału Wojewódzkiego LOP w Gdańsku - Pan Jerzy Kreft. Przedstawione zostało sprawozdanie z działalności LOP za 2015 rok, a także omówiono planowane zadania do realizacji w 2016 roku.

 

Prezes Kreft podziękował aktywnym działaczom i sympatykom LOP za pracę na rzecz ochrony przyrody. Wyróżnieni zostali: Mariusz Grzempa, Ewa Raith, Grażyna Jaszewska, Justyna Rymon – Lipińska, Czesława Stasiek, Lidia Chamier- Ciemińska, Gabriela Słomińska, Zyta Rząska, Sławomira Brunka, Piotr Rynka, Piotr Chybowski, Justyna Krawczykiewicz, Ewelina Bąk i Marek Pałaszyński.


Następnie Justyna Rymon – Lipińska przedstawiła prezentację multimedialną na temat niebezpiecznej rośliny jaką jest barszcz Sosnowskiego. Zebrani mogli poznać metody walki z tą rośliną, morfologię i sposoby rozmnażania się tego gatunku. Prelegentka omówiła również postępowanie w przypadku kontaktu skóry człowieka z barszczem Sosnowskiego. Po prezentacji Mariusz Grzempa podzielił się doświadczeniami Zaborskiego Parku Krajobrazowego w walce z tym gatunkiem. Wystąpienie wywołało ożywioną dyskusję, podczas której jako dobry wzór podano przykład Czesławy Stasiek, która razem z uczniami Gimnazjum w Sławęcinie prowadzi profil na facebooku na temat gatunków inwazyjnych. Zastosowanie portali społecznościowych do promocji zadań ekologicznych wydaje się w obecnym  czasie najlepszą formą przekazu. Następnie Piotr Rynka omówił przygotowania szkół do obchodów Dnia Ziemi na przykładzie ZS Charzykowy. Podane zostały również inne formy działań szkół w ramach obchodów Dnia Ziemi.  Marek Pałaszyński przedstawił bardzo atrakcyjną ofertę ekologiczną SON Klosnowo. Warto wspomnieć, że odbywają się tam rajdy rowerowe i piesze oraz konkursy plastyczne. Każdy miłośnik przyrody znajdzie coś dla siebie.

Prezes Jerzy Kreft będąc pod wrażeniem działań nauczycieli i sympatyków ekologii poinformował zebranych, że na wiosnę odbędzie się w naszym powiecie spotkanie wyjazdowe Zarządu Oddziału Wojewódzkiego LOP. Każdy z uczestników zebrania otrzymał materiały dydaktyczne LOP.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl