Strona główna

Konkurs Jasełek w Brusach

Konkurs Jasełek w Brusach

2016-01-26 14:12:47  |  Renata Goebel CKiB w Brusach

Po raz dwunasty uczniowie przedszkoli, szkoły podstawowej i gimnazjum z terenu gminy Brusy wzięli udział w Konkursie Jasełek w Języku Kaszubskim, który odbył się w niedzielę 24 stycznia w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.


Grupy, które zgłosiły udział w konkursie były bardzo dobrze przygotowane, miały wspaniałą oprawę muzyczną, nowe piosenki bożonarodzeniowe i pastorałki oraz piękne stroje.W tegorocznej edycji konkursu zespoły brały udział w trzech kategoriach wiekowych.

W jury konkursu zasiadły:

Katarzyna Główczewska – regionalistka, nauczycielka języka kaszubskiego w SP w Gotelpiu, związana z miesięcznikiem „Pomerania”, absolwentka gdańskiej polonistyki ze specjalnością teatralno – filmową

Danuta Miszczyk - regionalistka, kierowniczka Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy” pracująca w CKiB w Brusach

Ewelina Styp Rekowska – regionalistka, nauczycielka języka kaszubskiego w SP w Odrach i Czyczkowach, instruktorka tańca ludowego.

Jury dokonało następującej oceny:

W kategorii przedszkola:

I miejsce zdobyła grupa jasełkowa „Iskierki” z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Św. Józefa w Brusach za widowisko pt. „Goście u żłóbka”. II miejsce wywalczyła grupa jasełkowa „Motyle” z Przedszkola nr 1 w Brusach, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Boże Narodzenie”. III miejsce przyznano grupie jasełkowej „Stokrotki” z Przedszkola nr 1 w Brusach, która zaprezentowała przedstawienie pt. „Narodził się w stajni Jezus”.

W kategorii szkoły podstawowe:

I miejsce otrzymała grupa jasełkowa z Zespołu Szkół w Lubni za widowisko pt. „Wigilijné òpòwiôstczi” Brygidy Bulczak.

W kategorii gimnazjum:

I miejsce zdobyła grupa jasełkowa z Zespołu Szkół w Lubni za przedstawienie pt. „Kaszëbsczé jasełka” Anny Bartkowskiej.

Jury przyznało również dwie nagrody indywidualne za grę aktorską: Jakubowi Sinieckiemu za rolę pastuszka z grupy jasełkowej „Stokrotki” z Przedszkola nr 1 w Brusach oraz Marcie Mucha z Gimnazjum w Lubni za rolę króla Heroda.

Laureaci XII Konkursu Jasełek w Języku Kaszubskim otrzymali słodki poczęstunek, pamiątkowe dyplomy oraz bony podarunkowe w postaci wyjściówki na dowolne warsztaty regionalne w Chacie Kaszubskiej organizowane przez Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Za pierwsze miejsca grupy zwycięzcy otrzymali „Bruska”, natomiast grupa jasełkowa z Gimnazjum w Lubni otrzymała bezpłatną wejściówkę na basen.

Całość przygotowała i czuwała nad przebiegiem konkursu Renata Goebel, instruktorka z Centrum Kultury i Biblioteki przy współpracy instruktorki tańca ludowego, Katarzyny Kamrowskiej oraz pracowników obsługi.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl