Strona główna

Inspekcja pracy kontroluje basen

Inspekcja pracy kontroluje basen

2016-01-25 17:22:47  |  Monika Szymecka

Kontrola w miejskiej spółce właśnie trwa. Przewidziana jest na miesiąc, ale jeśli kontrolujący uzna to za konieczne, może nawet przedłużyć ten okres. Nie udało nam się ustalić czy inspektor z Państwowej Inspekcji Pracy zjawił się w Chojnicach z zapowiadaną wizytą czy bez uprzedzenia i jaki jest zakres kontroli. Biorąc pod uwagę termin jej trwania, z pewnością szeroki.

 

Informację o kontroli nasza reporterka potwierdziła w dwóch źródłach. W samej spółce oraz w oddziale Państwowej Inspekcji Pracy w Gdańsku. - W chwili obecnej mogę jedynie potwierdzić fakt, iż w Spółce Centrum Park Chojnice prowadzone są przez inspektora pracy z Oddziału w Słupsku czynności kontrolne w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i bhp. Wskazanie szczegółowego zakresu kontroli będzie możliwe dopiero po zakończeniu czynności – informuje Jolanta Zedlewska z biura rzecznika prasowego.

Pytamy, jaki jest powód przeprowadzenia kontroli i czy jest ona rutynowa? - Taka informacja objęta jest tajemnicą zgodnie z art. 44 ust. 3 ustawy o PIP oraz zapisami Konwencji MOP Nr 81 – odpowiada przedstawicielka inspekcji pracy. Zedlewska powołując się na art. 24 ustawy o PIP, wyjaśnia, że inspektorzy pracy są uprawnieni do przeprowadzania, bez uprzedzenia i o każdej porze dnia i nocy, kontroli przestrzegania przepisów prawa pracy, w szczególności stanu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli przestrzegania przepisów dotyczących legalności zatrudnienia w zakresie, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 i 4.

Czy PIP swoją wizytą zaskoczył prezesa Centrum Parku Mariusza Palucha, nie mieliśmy możliwości spytać, podobnie jak o zakres kontroli. Mimo kilkukrotnych prób kontaktu prezes pływalni nie odebrał telefonu ani nie oddzwonił. Informację o obecności kontrolera z PIP potwierdziła natomiast dyrektorka finansowa spółki Żaneta Janowicz. O jej szczegółach nie chciała się wypowiadać. - Proszę zadzwonić do pana prezesa. Nie ma go w tej chwili na miejscu, ale jest na pewno pod telefonem. Panu prezesowi został przedstawiony zakres kontroli, więc zna szczegóły.

Jak udało nam się ustalić, pierwotny termin zakończenia czynności przez inspekcję pracy to 19 lutego, ale jeżeli inspektor rozszerzy zakres kontroli, to może go przesunąć.

Aktualizacja, 26.01, g. 12. Poniżej publikujemy odpowiedź na pytania wysłane do spółki, po wcześniejszej bezowocnej próbie kontaktu telefonicznego z prezesem. Zapytaliśmy, czy kontrola była zapowiedziana i jaki jest jej zakres.

Odpowiadając na Pani zapytanie z dnia 25.01.2016r. - informuję:
1. Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy nie była zapowiedziana.
2. Zakres kontroli - ogólny.Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl