Strona główna

DKF z filmami Macieja Jarczyńskiego i wystawą

DKF z filmami Macieja Jarczyńskiego i wystawą

2015-12-11 07:30:38  |  ChCK, fot. arch.

Chojnickie Centrum Kultury w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego zaprasza 14 grudnia o godz. 19:00 na otwarcie wystawy prac plastycznych oraz pokaz filmów chojniczanina Macieja Jarczyńskiego.

 

Maciej Jarczyński od kilku lat interesuje się zagadnieniem korespondencji sztuk, w szczególności na płaszczyźnie filmu. Tworzy krótkie formy filmowe, do których komponuje własną muzykę. Podczas wernisażu zaprezentowane zostaną obrazy z różnych cyklów, między innymi z cyklu: „Malarstwo inspirowane muzyką”. Ponadto obejrzeć będzie można zdjęcia i małe formy rzeźbiarskie.

OPISY FILMÓW:

„Hugon: portrecista świata niewidzialnego” (film dokumentalny 2014, 29 minut)
Film o emerytowanym profesorze Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, znakomitym malarzu i rysowniku – Hugonie Laseckim. Na co dzień skryty i małomówny artysta, otwiera się i opowiada o swoim życiu i trudnych doświadczeniach, które wpłynęły na jego twórczość.

 

„Portret” (film eksperymentalny 2014, 12 minut)
Film starający się sprostać zadaniu ukazania choć części skomplikowania i złożoności człowieka.

„85625” (film dokumentalny 2014, 19 minut)
Obraz o wojennych losach Zbigniewa Kołakowskiego, który będąc nastolatkiem trafił do dwóch obozów koncentracyjnych w Niemczech. Film został zrealizowany w ramach stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Nagrody:
- IX Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „OFFELIADA” w Gnieźnie: "Nagroda Krytyki Politycznej im. Stanisława Brzozowskiego”. 8.11.2015
- IX Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „OFFELIADA” w Gnieźnie: "LAERTES" - Nagroda Dziennikarzy. 8.11.2015
- IX Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych „OFFELIADA” w Gnieźnie: Wyróżnienie "Młodego Jury". 8.11.2015
- XIV Rybnickie Prezentacje Filmu Niezależnego im. Jana F. Lewandowskiego w Rybniku: Nagroda za Najlepszy Film Dokumentalny. 11.10.2015
- XI Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich „Ogień w Głowie” w Zgierzu: Nagroda Główna – Grand Prix. 22.08.2015
- VIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Drzwi” w Gliwicach: Srebrna Framuga w kategorii: Najlepszy Film Dokumentalnego Kina Amatorskiego. 26.04.2015

„Chór” (film eksperymentalny 2015, 10 minut)
Na film składają się: obraz olejny malowany na desce i muzyka chóralna.

„Oddech” (film fabularny 2015, 13 minut)
Dramat. Film opowiada historię mężczyzny, który udaje się na łono natury celem popełnienia samobójstwa. Pokaz przedpremierowy.

„Mateusz i jego Kropki” (film dokumentalny 2015, 9 minut)
Film opowiadający o Mateuszu Kołosie: młodym pisarzu, wokaliście i kompozytorze. Pokaz przedpremierowy.

Maciej Jarczyński, urodził się 10 stycznia 1987 roku w Chojnicach. W 2006 roku podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2008 roku rozpoczął równolegle studia na kierunku Dyrygentura Chóralna w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W roku 2012 ukończył studia podyplomowe na kierunku Zarządzanie Kulturą w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktualnie jest doktorantem Uniwersytetu Gdańskiego. Jako plastyk uczestniczył w kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Włochy, Bułgaria). Jako muzyk, współpracując z kilkoma chórami, zdobywał nagrody na wielu międzynarodowych festiwalach, uczestniczył w nagraniu kilku płyt CD jak i koncertował w całej Polsce, krajach Europy (Niemcy, Francja, Holandia, Belgia, Włochy, Słowenia, Czechy, Litwa, Łotwa, Albania, Macedonia) oraz w Argentynie i Ekwadorze.

Za osiągnięcia na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej, na płaszczyźnie sztuk plastycznych, muzyki i filmu, otrzymał dwukrotnie Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Fundacji Dra Marcina Fuhrmanna. W roku 2014 otrzymał Stypendium z Funduszu Promocji Twórczości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację filmu dokumentalnego.

Chojnickie Centrum Kultury
14 grudnia godz. 19:00
Bilety: 10 zł

UWAGA KONKURS: Mamy podwójną wejściówkę na najbliższe filmy. Rozlosujemy ją spośród osób, które wyślą maila na adres konkurs@chojnice24.pl, w temacie wpisując Maciej Jarczyński, a w treści swoje dane: imię, nazwisko, adres, nr telefonu (Twoje dane są chronione wg obowiązującego prawa). Na maile czekamy dziś do godz. 15.

Rozw. konkursu. Do kina zapraszamy Adama Goldyszewicza z Chojnic z osobą towarzyszącą. Bilety do odbioru w kasie ChCK przed seansem.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl