Strona główna

Więcej za wodę i ścieki zapłacą też w gminie

Więcej za wodę i ścieki zapłacą też w gminie

2015-11-16 15:10:39  |  Tekst i fot. mz

Wyższe stawki od stycznia szykują się nie tylko w Chojnicach. Mieszkańcy gminy wiejskiej za ścieki zapłacić mają tyle samo co mieszczuchy, prawie 8 zł za metr sześcienny. Droższa będzie też sama woda. Wzrost będzie w granicach 10 %.

 

Podwyżki związane są z trwającymi właśnie milionowymi inwestycjami z pozyskanych z Unii środków w chojnicką oczyszczalnię i charzykowską sieć oraz związanym z tym tzw. odpisem amortyzacyjnym. - Amortyzacja tak samo dotyczy mieszkańców gminy, jak i miasta – podkreśla wójt Zbigniew Szczepański. - Ścieki w gminie będą kosztowały tyle co w Chojnicach – 7,18 netto – informuje. Doliczając 8-procentowy VAT wyjdzie 7,75 zł/m3 ścieków. Przy czym włodarz zaznacza, że koszty utylizacji i tak prawie w połowie bierze na siebie gmina. - Nasi mieszkańcy nie wytrzymaliby takiego obciążenia, żeby mieli płacić za ścieki 13,16 zł – uważa Szczepański. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej ma pod sobą 360 km sieci kanalizacji sanitarnej i 80 przepompowni. Dla gminy to wydatek rzędu 2 mln zł. - Takie są koszty ochrony środowiska – rozkłada ręce wójt.

W tym roku za odprowadzenie metra sześciennego ścieków mieszkańcy gminy płacą 7 zł/m3. Nowa stawka to skok o 11 %. O prawie tyle samo wzrosnąć ma też cena wody. W tej chwili jej metr kosztuje 3,8 zł i może podejść do 4,2 zł. - Podwyżka w gminie nie będzie tak wysoka, jak w mieście Chojnice – pociesza Zbigniew Szczepański. To okaże się już niedługo, bo o nowych stawkach muszą zdecydować radni. Miejscy głosować będą za tydzień. W projekcie uchwały cena za m3 wody dla chojniczan to 2,45 zł.

Stawki obowiązujące w tym roku w gm. Chojnice - uchwała XLV/612/2014

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl