Strona główna

Operetka w Swornegaciach

Operetka w Swornegaciach

2015-08-25 08:51:01  |  Hanna Wiśniewska, fot. Marta Potulska

Wydaje się, że artyści operowi raczej nie odwiedzają niewielkich miejscowości. Tymczasem w Swornegaciach w ubiegłą niedzielę (23.08) odbył się koncert „Operetka z jeziorem w tle”, podczas którego publiczność miała okazję posłuchać arii operetkowych czy najbardziej znanych przebojów z musicali.


Koncert rozpoczął występ Julii Kamińskiej, która wykonała dwa utwory. Dwunastolatka to niezwykle utalentowana osoba, obdarzona pięknym głosem. Później przyszedł czas na recital Januarego Porębskiego. Absolwent chojnickiej Szkoły Muzycznej zagrał na gitarze m. in. wielki przebój Johna Lennona „Imagine”. Potem na scenie zaprezentowali się artyści operowi. Adam Zaremba pochodzi z Chojnic i dysponuje wspaniałym barytonem. Śpiewak wykonał m.in. utwór „Wieczorem jest maxime” z operetki „Wesoła wdówka”. Publiczność zachwyciła również sopranistka Dorota Szostak-Gąska. Artystka zaśpiewała m.in. arię „Czardasz, czardasz…” z operetki „Księżniczka Czardasza”. Mąż śpiewaczki, tenor Jakub Gąska wykonał m.in. utwór „O sole mio”. Artyści śpiewali także arie w duetach. Słuchaczy zachwycił występ tenora i sopranistki, którzy wspólnie zinterpretowali utwór „Kto ślub nam dał” z operetki „Baron cygański”. Koncert miała zakończyć pieśń „Amigos para sempre”, jednak publiczność prosiła o bisy. Ostatnim utworem był więc przebój z „Wesołej wdówki”- „Usta milczą, dusza śpiewa”. Libretto poszczególnych operetek słuchaczom przybliżył konferansjer Andrzej Zborowski. Warto podkreślić również rolę orkiestry, która towarzyszyła śpiewakom.

„Operetka z jeziorem w tle” okazała się doskonałym pomysłem. Mieszkańcy niewielkich miejscowości, takich jak Swornegacie, często nie mają środków finansowych, żeby dojechać do odległej filharmonii i zapłacić za bilet. Tym razem koncert odbył się w pobliżu ich domów, a wstęp był darmowy. Wiele osób biorących udział w koncercie przekonało się, że muzyka klasyczna to nie tylko rozrywka przeznaczona dla elit. Już wkrótce w ramach projektu „Wielcy muzycy w wiejskiej świetlicy” w placówkach kulturalnych w gminie Chojnice odbędą się audycje przeznaczone dla młodzieży.

Inicjatywa została dofinansowana w ramach projektu „Kultura dostępna” ze środków MKiDN.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl