Strona główna

Budujcie, ale za swoje

Budujcie, ale za swoje

2015-02-11 14:33:19  |  Tekst i fot. mz

Drogi w mieście, to nie tylko te miejskie, ale też powiatowe i wojewódzkie. Wszelkie remonty i zmiany wymagają konsultacji i współpracy z ich zarządcami. Niedawno burmistrz spotkał się z dyrekcją ZDW, by przedyskutować kilka tematów, m.in. skrzyżowania Tucholskiej (DW nr 240) z Towarową czy odcinka drogi nr 212 w sąsiedztwie Metalowca.

 

Władze miasta nie tylko dążą do przekształcenia działek ogródkowych w osiedle, ale już rozpoczęły prace nad planem miejscowym dla 15-hektarowej działki tuż za nim, wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 212. Burmistrz chce podzielić teren na działki budowlane i myśli o budowie chodnika i ścieżki rowerowej, tak by przedłużyć tę biegnącą ulicą Bytowską od zjazdu na Charzykowy do wyjazdu z nich. Jak relacjonuje Arseniusz Finster, w tym zakresie ZDW nie stawia przeszkód. - Mówią: budujcie, ale bez naszego zaangażowania. Rozumiem tę sytuację, bo znam plany inwestycyjne ZDW, które skupiają się na jezdniach. Dlatego ja zgłosiłem postulat, że my wykonamy ścieżkę wraz z oświetleniem przy drodze wojewódzkiej, ale ZDW zrobi remont drogi na tym odcinku. To zostało przyjęte.

Tematem rozmów z dyrektorem Grzegorzem Stachowiakiem z dróg wojewódzkich było też skrzyżowanie Towarowej i Tucholskiej. To nie nowy temat, ale postulaty wykonania lewoskrętu w Towarową są ciągle zgłaszane przez użytkowników i przyjmowane ze zrozumieniem przez tutejszych urzędników. Zgodę muszą wydać jeszcze ci wojewódzcy. Ci, jak podaje burmistrz Finster, nie będą stawiać przeszkód, o ile za projekty i przebudowę zapłaci miasto. - Najprawdopodobniej trzeba będzie przebudować sygnalizację świetlną, wprowadzając również do zakresu jej działania ulicę Towarową, przerobić wyspę przy niej. Przewidywany koszt to ok. 700 tys. zł – opisuje włodarz. - Możemy to realizować i będziemy, bo to był postulat społeczny. Ja to wpisałem do programu – deklaruje. Dokładnych terminów nie podaje, ale skoro to realizacja przedwyborczej zapowiedzi, to wychodzi, że do 2018 roku.

Z kolei na 19 lutego zaplanowane są konsultacje społeczne w sprawie modernizacji drogi wojewódzkiej 235. Początek spotkania o godz. 11 w sali obrad ratusza. Jest pomysł, by przy Kościerskiej pobudować dwa ronda zamiast tradycyjnych skrzyżowań.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl