Strona główna

Bez wyborczego fałszerstwa, ale z pomyłką

Bez wyborczego fałszerstwa, ale z pomyłką

2015-02-11 08:50:01  |  Tekst mz, fot. arch.

22 głosy oddane na Józefa Januszewskiego w obwodzie w Silnie wpisano innej osobie z komitetu, z którego startował, czyli Powiatowego Forum Samorządowego. Podejrzenie niedoszłego radnego powiatowego wzbudziło zero, które znalazło się przy jego nazwisku.

 

 

Kandydat na radnego po sygnałach swoich wyborców postanowił sprawę wyjaśnić. Jak mówi, sprawy specjalnie nie zgłaszał w trybie wyborczym, bo wiązałoby się to z wyjazdami świadków do Słupska. A tak udało się ją wyjaśnić na miejscu.

- Jestem usatysfakcjonowany, bo chodziło mi o prawdę. O co by było, gdyby akurat tyle głosów mi zabrakło? Chciałem udowodnić, że miałem rację i podziękować swoim wyborcom. Nikomu nie chciałem zrobić krzywdy. Ale członkowie komisji wyborczych muszą zdawać sobie sprawę, jaka ciąży na nich odpowiedzialność – komentuje mieszkaniec gminy Chojnice.

Po trzech miesiącach chojnicka prokuratura umorzyła dochodzenie wszczęte po zawiadomieniu Józefa Januszewskiego. W jego toku ustalono, że w rzeczywistości 22 ważne głosy oddane na Januszewskiego dostał inny kandydat, któremu i tak nie pomogło to w dostaniu się do rady powiatu. Żaden z przesłuchiwanych członków komisji nie umiał wyjaśnić, dlaczego wpisano liczbę zero przy tym nazwisku. W rzeczywistości żadnego głosu nie dostał inny z kandydatów, któremu w rubryce wpisano 22. Po zebraniu całego materiału prokuratura ustaliła, że doszło do błędu, ale wobec braku danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu określonego w art. 248 par. 4 kk, czyli nadużyć przy obliczaniu głosów, dochodzenie umorzyła.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl