Strona główna

Kolejne 'śmieciowe' zmiany

Kolejne 'śmieciowe' zmiany

2014-08-25 16:27:42  |  Tekst mz, fot. arch.

Pojemniki na popiół, koniec z workami i więcej dzwonów na osiedlach. Miejscy urzędnicy tworzą nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście. Szykują się też do kolejnego przetargu, więc nie wiadomo czy od stycznia ta sama firma wywozić będzie śmieci z naszego podwórka. W tej chwili trzy rejony obsługują Sita, ZOM Pestka i ZUK Czersk.

Miejscy rajcy mają tydzień na lekturę nowego regulaminu i wniesienie uwag. - Do selektywnych odpadów dopiszemy popiół. Segregowane będą w pojemnikach. Wycofujemy worki – informuje Łukasz Prill z wydziału komunalnego. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku. Teraz, kiedy miasto szykuje się do ogłoszenia przetargu, nie będzie zmieniać uzgodnień z dotychczasowymi firmami wywozowymi. Na popiół nie będzie dodatkowych pojemników. Posłużą do tego te wykorzystywane latem na odpady biodegradowalne – plastikowe. - Czy to na pewno dobry pomysł? Popiół długo utrzymuje temperaturę, a jak się zapali? - poddaje pod watpliwość radny Grzegorz Wirkus. Takie rozwiązanie urzędnikom podpowiedzieli pracownicy obsługujący śmieciarki, bo łatwiej operować plastikowymi, a metalowe nastręczają nieco kłopotów. - Ich żywotność też nie jest aż tak odległa. Poza tym po co wprowadzać kolejny pojemnik? - argumentuje Jarosław Rekowski, dyrektor komunalki. Warto mieszkańców uczulić na fakt, że choć firma dostarcza kubeł, to odpowiadają za niego właściciele posesji.

Nowy regulamin wprowadza też większą częstotliwość odbioru tworzyw sztucznych, czyli zawartości żółtych pojemników. Nie raz na miesiąc, a co dwa tygodnie. Przy okazji zmian   wraca temat segregacji na blokowiskach. - Było lepiej jak ustawy nie było. Dzwony nie rozwiązują sprawy. Jak mam iść pół kilometra, to rezygnuję z segregacji. Tak to wygląda. Tragedia – utyskuje Antoni Szlanga. - Nie możemy zmusić spółdzielni do segregacji – tłumaczy Prill. Ale po monitach miasto będzie dostawiać na osiedlach duże pojemniki na selektywne. - Najlepiej przy wszystkich śmietnikach – podpowiada Stanisław Kowalik.

Najważniejsze pytanie to czy ceny proponowane przez firmy wywozowe wzrosną? W tych przewidywaniach urzędnicy są ostrożni. Na sesję mają za to przygotować informacje na temat wyniku finansowego za cały okres funkcjonowania ustawy śmieciowej, czyli ponad roku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl