Strona główna

Dobre wyniki w parku, fatalne w rowach. Aktualizacja

Dobre wyniki w parku, fatalne w rowach. Aktualizacja

2014-07-11 13:59:15  |  Tekst (aw), fot. arch, mz

Od wczoraj (10.07) wędkarze w parku Tysiąclecia mogą znowu moczyć przysłowiowy kij. Za oddaniem łowiska do użytku stoją dobre wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chemicznych. W parkowych stawach zawartość E. Coli i Enterokoków kałowych mieści się w normach. Gorzej sytuacja przedstawia się w rowach przy ulicach Brzozowej i Działkowej. Tutaj przekroczenia są i to wielotysięczne. Próbki pobrano też przy separatorze.

 

- W zbiorniku, w którym jest fontanna, E. Coli mamy 170 na 1000 dopuszczalnych, kałowych 90 na 400 dopuszczalnych. Czterokrotnie i pięciokrotnie mniej niż górna norma. Nie ma więc żadnych zagrożeń fontannami, wodotryskami. Targowisko może funkcjonować, mieszkańcy też mogą spokojnie chodzić w parku, o czym świadczą te badania – cieszy się burmistrz Chojnic Arseniusz Finster. Parametry w zbiorniku, w którym po awarii w znacznej mierze woda została wypompowana, są jeszcze lepsze. Na dopuszczalnych 1000 jest 130 E. Coli i 30 kałowych na dopuszczalnych 400. - W tej wodzie, gdybyśmy dopuścili, to można by się spokojnie kąpać i bez skutku zdrowotnego wypić pól litra tej wody. Nie będę deklarował, że wypiję te pół litra wody, ale że się wykąpię to pewne – deklaruje włodarz.

Trzeciego z parkowych zbiorników nie przebadano, bo zdaniem burmistrza nie był zagrożony. Jeśli chodzi o badania fizyko-chemiczne, to włodarz wyciągnął z nich średnią.- Mamy drugą klasę wód na pięć możliwych – mówi Finster.

 

Niepokojące są wyniki wody pobranej z rowów przy ul. Działkowej i Brzozowej. - Na Brzozowej mamy 3000 E. coli, kałowe mieszczą się w normie. Tam czyściliśmy rów i to dało najprawdopodobniej taki skutek – informuje włodarz. W wodzie przy Działkowej kałowych jest 5100, a E. Coli 40 000. - Zdaniem Miejskich Wodociągów i wydziału komunalnego te wody będą się oczyszczać same. Gdyby policzyć masę objętości wody, jaka jest w parku, do masy objętości w rowach, to ma się jak tysiąc do dwóch. Tej wody jest bardzo mało, dlatego te wyniki są takie kiepskie – tłumaczy Finster. 15 lipca urząd miejski powtórzy badania wody, po których zdecyduje co dalej. Rozważana jest możliwość bagrowania rowów.

 

- Wszystkie zagrożenia związane z tą awarią ustąpiły, a dowodem na to są badania, podkreślam i fizyko-chemiczne, i drobnoustrojowe, o które wszyscy prosili i się nimi martwili. Innych badań nie zamierzam przeprowadzać, bo nie ma nawet pra pra pra przyczyny, dla której mógłbym je zrobić, typu inne drobnoustroje chorobotwórcze czy bakterie. Nie ma nic innego w tej wodzie – zapewnia włodarz. - Czy chojniczanie łowią tylko dla przyjemności, czy też konsumują, to już jest ich sprawa, ale można na pewno te ryby konsumować – dodaje burmistrz.

 

 

Wyniki badań fizyko-chemicznych (fontanna, zbiornik 2)

 

Wyniki badań mikrobiologicznych (fontanna, zbiornik 2)

 

Aktualizacja 14.07.14 r. godz.11:54


Publikujemy wszystkie wyniki badań otrzymane z Urzędu Miejskiego w Chojnicach (w piątek otrzymaliśmy jedynie wyniki badań z dwóch miejsc w parku). Przy wlocie do parku przed separatorem, podobnie jak w rowach przy ul. Działkowej i Brzozowej, przekroczenia są znaczne. E. Coli jest 48000 na 1000 dopuszczalnych, Enterokoków kałowych 7800 na 400 dopuszczalnych.

- Rowy to są urządzenia wodne niedostępne dla mieszkańców. Separator będziemy czyścić i czyścimy tak, by poprawić sytuację, bo ten separator zbiera ropopochodne. Natomiast problemem jest to, że jest dużo torfu i ten torf zapycha separator. Ale to cały czas na bieżąco realizujemy – komentuje wyniki burmistrz Arseniusz Finster.

 

Wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chem. (rów przed al. Brzozową)

 

Wyniki badań mikrobiologicznych i fizyko-chem. (rów przy ul. Działkowej)

 

Wyniki badań mikrobilogicznych i fizyko-chem. (Park Tysiąclecia - przed separatorem)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl