Strona główna

'Okres ogromnej euforii'

'Okres ogromnej euforii'

2014-06-12 16:07:48  |  Tekst mz, fot. dzięki uprzejmości UM Chojnice

Tak czas pierwszych wolnych wyborów i okres przełomu wspomina były burmistrz Leszek Chamier Cieminski. Ci, którzy nie pamiętają tych czasów, mogą obejrzeć archiwalne zdjęcia autorstwa Zbigniewa Prochowskiego zgromadzone na wystawie pn. Chojnicki Przełom 1989 - 1991 r. Dziś w podziemiach kościoła gimnazjalnego miał miejsce wernisaż wystawy. Fotografie można oglądać przez najbliższe dwa tygodnie. Potem trafią do internetu i będą częścią większego projektu „Archiwa Przełomu”.

Chojnice wpisują się w 25-lecie święta wolności poprzez udział w projekcie, do którego udziału zachęcał prezydent Bronisław Komorowski. Na apel odpowiedział Zbigniew Prochowski. - To wystawa historyczna, która upamiętnia czas przełomu. Jakie emocje wówczas panowały, to widać na zdjęciach. Przeleżały na strychu, w piwnicy. Na apel prezydenta odkurzyłem je, by pokazać chojniczanom, szczególnie młodemu pokoleniu – mówił fotograf. Zdjęcia na ręce dyrektora Archiwum Prezydenta RP Janusza Kuligowskiego przekazał burmistrz Arseniusz Finster. - Nie powinno w archiwaliach zabraknąć Chojnic - powiedział włodarz.

Dziś była okazja i do lekcji historii dla młodego pokolenia, i do wspomnień tych, którzy w przełomowych wydarzeniach uczestniczyli. Na zdjęciach co niektórzy mogli zobaczyć siebie sprzed lat. - To był okres ogromnej euforii i radości – wspominał burmistrz z tamtego okresu Leszek Chamier Cieminski. Stanisław Kowalik pamiętał zwycięstwo Solidarności: - Na 39 osób w radzie miejskiej 31 było z komitetu obywatelskiego, w tym ja. Rozpoczęliśmy batalię przemian. Trzeba było odwrócić wszystko do góry nogami – opowiadał ówczesny i jednocześnie aktualny radny.

Powyborcza euforia pozostała również w pamięci Ignacego Gintera, który po zwycięstwie wyborczym zasiadł w sejmowych ławach. Zanim to nastąpiło, nie było łatwo. Była ekspresowa kampania, zaledwie dwumiesięczna. - Esbecy pilnowali, byli na każdym spotkaniu. Na jednym w gminie Kęsowo był esbek, komendant posterunku, ja z kolegami, łącznie zaledwie 6 osób – opowiadał. W organizacji spotkań często pomagał kościół, który udostępniał salki. Z kolei były takie przypadki, że tych, którzy wieszali krzyże w szkołach czy instytucjach, spotykały represje.

Współorganizatorami wystawy są Chojnicki Dom Kultury i Urząd Miejski w Chojnicach.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl