Strona główna

Powyborcze komentarze

Powyborcze komentarze

2014-05-26 15:10:38  |  mz, (aw), fot. arch.

O komentarze powyborcze poprosiliśmy przedstawicieli trzech partii, które zarówno w Polsce, jak i w Chojnicach, osiągnęły najwyższe wyniki, czyli Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Dwie pierwsze wymieniły się miejscami. W kraju lepszy wynik zanotował PiS - według sondaży, lokalnie PO. Aktualizacja (godz. 21:46)! Oficjalne wyniki PKW. PO jednak nieznacznie wyprzedziła PiS. Zwycięzca miał wynik 32,13 %, kolejny to 31,78 % - PiS. Obydwie partie i tak uzyskały taką samą ilość mandatów - 19. SLD/UP - 9,44 %.

 

Komentujący odnieśli się do sondażowych wyników w kraju, jeszcze przed oficjalnymi wynikami Państwowej Komisji Wyborczej ogłoszonymi dziś po godz. 21.

Prawo i Sprawiedliwość, Piotr Stanke: - Ja tylko mogę być zadowolony z takiego wyniku. W niektórych okręgach mieliśmy przewagę nawet 5 %, a z sondaży co innego wynikało. Cieszę się z wyniku w powiecie chojnickim, gdzie było 34 %, natomiast w człuchowskim dla porównania tylko 16 %. W województwie pomorskim Platforma osiąga najlepsze wyniki, więc przy tym nasz wynik jest naprawdę dobry. Tradycyjnie już w mieście Chojnice Platforma miała duże poparcie. Najlepiej wypadliśmy w Brusach, dobry wynik był także w Czersku czy Konarzynach, gdzie przecież kiedyś Samoobrona cieszyła się poparciem.

Platforma Obywatelska, Leszek Redzimski: - Z wyniku w Chojnicach i powiecie jestem zadowolony. W skali ogólnopolskiej mam mieszane uczucia - wołabym  1. pozycję, ale z drugiej strony nasze sondaże jeszcze kilka tygodni temu wskazywały na znaczną przewagę PiS-u, co udało się zminimalizować. Martwią mnie mandaty dla "korwinistów", bo to stracone głosy dla Polski. Jeśli ktoś zapisuje się do drużyny, to nie po to, by ją rozwalać. Wygląda to na ordynarny skok na kasę. Pewnie będą latać do Brukseli podpisywać listę i szybciutko wracać do studiów telewizyjnych. Mam nadzieję, że skończą tak, jak ich poprzednicy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej, Jacek Kowalik: - Wyniki były do przewidzenia. Kwestia była tylko taka, czy na pierwszym miejscu będzie Platforma Obywatelska czy Prawo i Sprawiedliwość. My zabiegaliśmy o ty, by odzyskać zaufanie wyborców i powrócić na trzecie miejsce. To się udało. Jesteśmy w tej chwili trzecią siłą w parlamencie, co prawda ubożsi o Wojciecha Olejniczaka i Joannę Senyszyn, ale za to z Krystyną Łybacką. Mamy godną reprezentację, więc nie będziemy się wstydzić. Jednocześnie jesteśmy zaniepokojeni wynikiem Janusza Korwina - Mikkego, który nie sprzyja Unii Europejskiej. W przypadku Polski nie jest to dobra informacja. Póki co nasz kraj ma więcej korzyści niż zobowiązań z członkostwa.

Aktualizacja, 27.05.14, g. 7:15. Zaskoczeniem był stosunkowo wysoki wynik Nowej Prawicy - 7,15 %.

Nowa Prawica, Krzysztof Haliżak: - W całej Europie widać brak zgody na biurokratycznego molocha, jakim jest UE. Krępowanie ludzkiej wolności, zalegalizowana grabież naszych pieniędzy, ogłupianie mas globalnym ociepleniem, ochroną środowiska, równouprawnieniem itp. musiały wzbudzić sprzeciw. Stąd powodzenie partii uniosceptycznych w Europie.
Nasz sukces w wyborach do PE postrzegam jak drobny kamyk, który uruchomi lawinę. Wreszcie ludzie przestaną bać się "straconego głosu”. W Polsce niezadowolenie nie ogranicza się jedynie do polityki unijnej. Ludzie mają już dość bałaganu i marnotrawstwa w państwie i w samorządach. Dlatego  w kolejnych wyborach społeczeństwo stopniowo będzie odstawiać od koryta świnie, które przez lata chłeptały nasze pieniądze. Wreszcie Polacy zreflektowali się, że nie ma innej alternatywy dla obecnego chłamu politycznego niż Nowa Prawica Janusza Korwina - Mikkego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl