Strona główna

Chojnickie obchody kanonizacji

Chojnickie obchody kanonizacji

2014-04-27 22:41:30  |  Krzysztof Różycki

Uroczystości związane z kanonizacją Jana Pawła II miały w Chojnicach bardzo bogaty przebieg. W programie obchodów znalazły się wystawy w Muzeum Historyczno – Etnograficznym i Centrum Sztuki Collegium ARS w kościele gimnazjalnym, koncert Doroty Osińskiej oraz niedzielne uroczystości na Starym Rynku.

Wystawa fotografii „Dziedzictwo kluczy” słowo – obraz – zamyślenie nad ”Tryptykiem Rzymskim” Jana Pawła II, zorganizowana w Muzeum Historyczno – Etnograficznym w Bramie Człuchowskiej, była pierwszym akcentem chojnickich obchodów. Ekspozycja wielkoformatowych fotografii nawiązuje do miejsc blisko związanych z Janem Pawłem II, można na nich odnaleźć charakterystyczne detale architektoniczne Wiecznego Miasta. Wystawę można oglądać do 25 maja.

Kolejnym artystycznym wydarzeniem był wernisaż, który miał miejsce w Centrum Sztuki Collegium ARS w kościele gimnazjalnym. Na poddaszu kościoła odbyła się wystawa malarstwa Stanisławy Sierant. Głównym tematem jej prac są anioły przedstawiane w różnej scenerii, jednak najbardziej ukochane przez autorkę są anioły malowane w nadmorskich krajobrazach. W podziemiach kościoła gimnazjalnego wystawiono ogromny zbiór pamiątek związanych z Karolem Wojtyłą: medale, pocztówki, znaczki pocztowe, okolicznościowe wydawnictwa, obrazy układane z puzzli, malarstwo Magdaleny Wójtowicz oraz największa moneta w kształcie mapy Polski z wizerunkiem Papieża, ozdobiona 27 diamentami.

Dorota Osińska, finalistka programu The Voice of Poland, wystąpiła w sobotę (26.04) w Chojnickim Domu Kultury. W programie koncertu znalazły się utwory z jej trzech solowych płyt „Idę”, „Kamyk Zielony” i wydanej pod koniec ubiegłego roku „Teraz”. Twórcami repertuaru, który wykonuje młoda artystka, są Włodzimierz Korcz, Jerzy Satanowski, Zygmunt Konieczny, Magda Czapińska, Jacek Cygan, Ernest Bryll.

Link do FLV (Dorota Osińska)

Obchody, które miały miejsce w niedzielę na chojnickim Starym Rynku, były kwintesencją obchodów związanych z kanonizacją Jana Pawła II. Od wczesnych godzin rannych chojniczanie zbierali się na rynku by łączyć się, m.in. za pomocą relacji prezentowanej na telebimie, z wydarzeniami rozgrywającymi się w Watykanie. Na scenie pojawiły się dzieci ze scholi dziecięcej „Cantate Domino" z Parafii M.B. Nieustającej Pomocy w Żalnie, siostry Franciszkanki z Orlika, program poetycko-muzyczny Poezja JP II przygotowała Szkoła Katolicka, a Oratorium św. Jana Bosko przedstawiło Wspomnienie kawiarniane z Janem Pawłem II.

Link do FLV (Schola dziecięca)

Link do FLV (Siostry Franciszkanki z Orlika)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl