Strona główna

Bezpieczne przejście

Bezpieczne przejście

2014-02-04 10:08:51  |  Tekst i fot. mz

Akcję pod taką nazwą rozpoczęli działacze stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność. Wczoraj (3.02) odblaski i ulotki informacyjne w wersji dla kierowców i pieszych rozdawali przy przejściu w sąsiedztwie ronda 25-lecia Solidarności.

 

Planują odwiedzić kolejne niebezpieczne miejsca, m.in. przy ul. Kościerskiej, gdzie na początku tego roku na pasach zginął starszy mężczyzna. Pod koniec roku niemal identyczne tragiczne zdarzenie miało miejsce na ul. Człuchowskiej. Członkowie stowarzyszenia uważają, że zabrakło działań po tych wypadkach. - Wytypowaliśmy te miejsca i kolejne m.in. na al. Brzozowej – poinformował Kamil Kaczmarek. Podczas wczorajszej akcji wskazywali swoje postulaty dotyczące konkretnego przejścia. - Nie jest odpowiednio oznakowane. Pasy na jezdni są wytarte. Znaki powinny być większe i z odblaskami. A na wysepce mógłby stanąć odblaskowy słupek – analizował Kaczmarek. Swoje postulaty stowarzyszenie przekazało władzom miasta, straży miejskiej i policji, z którymi chętnie podejmą współpracę przy szerszej kampanii informacyjnej.

Violetta Kasprzak i Alicja Kreft rozdawały odblaski, ulotki i informowały o nowych przepisach, które weszły w życie. - Po zmierzchu poza obszarem zabudowanym musicie używać elementów odblaskowych by być widocznym – przestrzegały dzieci i młodzież. Tyczy to dzieci do 15 roku życia. - Od 31 sierpnia będzie to obowiązywało także dorosłych – dodał Kamil Kaczmarek.

Treść pisma przesłanego do Miasta, Gminy, Starostwa, Straży Miejskiej i Policji:

"Szanowni Państwo

W związku z serią tragicznych wypadków na przejściach dla pieszych w naszym mieście chcielibyśmy zwrócić się do Państwa z prośbą o zainicjowanie i szybką realizację działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych - szczególnie dzieci i osób starszych, szczególnie narażonych na ryzyko.

Proponujemy przeanalizowanie możliwych rozwiązań techniczno-projektowych (dodatkowe oświetlenie, czerwone tło dla pasów, odblaskowe ostrzeżenia na konstrukcji znaków i na jezdni, wprowadzenie sygnalizacji świetlnej, szykan i wysepek dla pieszych, słupków ochronnych i barierek) oraz informacyjnych. Konieczne jest wspólne zintensyfikowanie działań edukacyjnych w formie kampanii społecznej skierowanych zarówno do pieszych jak i zmotoryzowanych uczestników ruchu drogowego. Należy zidentyfikować miejsca szczególnie niebezpieczne i właśnie od nich rozpocząć wspólne działania.

Rozpoczynając dyskusję na ten temat liczymy na pełne zaangażowanie odpowiedzialnych instytucji i zainicjowanie "Okrągłego stołu" na rzecz postulowanych przez nas rozwiązań.

Sczegóły rozwiązań oraz termin spotkania zostaną przez nas zaproponowane po konsultacjach z mieszkańcami miasta w trakcie akcji "Bezpieczne przejście" zaplanowanej na 3. lutego bieżącego roku".

W imieniu Stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność

Kamil Kaczmarek

 

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl