Strona główna

Pamiętniki chojnickie

Pamiętniki chojnickie

2014-01-25 10:30:05  |  Tekst i fot. mz

Kazimierz Ostrowski kilka rękopisów, którymi dysponował, postanowił zebrać w jedną publikację, której elementem wspólnym jest ziemia chojnicka. „Pamiętniki chojnickie” wydało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Chojnicach i prywatnych sponsorów. Wkrótce będą dostępne w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Zebrani na czwartkowej (23.01) promocji w bibliotece mogli nabyć książeczkę za 10 zł. Rozprowadza ją ZK-P.

 

Franciszek Pabich, artysta plastyk, autor chojnickich pejzaży, a z zawodu urzędnik, wspominał m.in. kulisy wizyty prezydenta Stanisława Wojciechowskiego. - 14-letni Pabich zaczynał jako praktykant w magistracie – mówił Kazimierz Ostrowski. Pabich dużą uwagę zwrócił na detale wystroju i zastawę, opisując wystawny obiad, który zorganizowano wówczas w sali obrad ratusza.

Z kolei demonstrację bezrobotnych przez urzędem w 1932 roku opisał Józef Trzebiatowski, ojciec artysty Janusza, którego galeria znajduje się w Chojnicach. - Kamieniami rzucano w okna ratusza, gdy obradowali radni. Ci wyszli z budynku od strony ul. Pocztowej. Potem był proces demonstrantów. Najsurowszy wyrok, który po nim zapadł, to jeden rok więzienia – opowiadał redaktor publikacji, którą opracował i opatrzył wstępem. Wybrane fragmenty czytała dyrektorka biblioteki Anna Lipińska.

W „Pamiętnikach chojnickich” zawarte są jeszcze wspomnienia: Stanisława Kossaka-Główczewskiego, Franciszka Kumera, Władysława Kuleszy, Marii Matysiakowej, Anieli z Hoffmanów Paździorowej i Antoniego Kuli.

Video dzięki uprzejmości www.chojnice.tv


Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl