Strona główna

Wójt zaprasza dentystów do rozmów

Wójt zaprasza dentystów do rozmów

2014-01-22 13:29:34  |  Tekst i fot. mz

Do tej pory gmina zapewniała dla uczniów szkoły w Swornychgaciach usługi dentystyczne. Kiedy środków na ten rok nie zabezpieczono, na sesji budżetowej interpelował radny Ryszard Kontek. Wójt rozważył sprawę i kasa się znajdzie, ale zastanawia się nad rozwiązaniem problemu, tak by zadbać o młodzież szkolną w całej gminie. I jak to zrobić, skoro takie usługi nie leżą w gestii samorządu gminnego.

 

W trzech ośrodkach zdrowia w: Silnie, Ogorzelinach i Charzykowach, można wyleczyć zęby na NFZ. - Tamtejsi uczniowie mają blisko, ale w gminie mamy 11 szkół – wylicza Zbigniew Szczepański. Jakimś argumentem przemawiającym na korzyść Swornychgaci jest odległość od Chojnic i Brus. Do tej pory określona kwota za pośrednictwem przychodni wiejskiej trafiała do prywatnego gabinetu, z którego korzystali uczniowie sworskiej placówki. W minionym roku usługi były świadczone, ale gmina nie zabezpieczyła kasy. - Całą zaległą kwotę, czyli 30 tys. zł, rozliczy dyrektor przychodni Jan Kowalski – informuje włodarz. W tym roku urząd gminy wysupła 20 tys. zł, które trafią do dr Marii Meyer-Nadolnej na podstawie porozumienia między wójtem, gminną przychodnią a samą zainteresowaną. Rozliczone będą według tych samych zasad, jak kontrakty z NFZ. Poprawka do budżetu trafi na najbliższą sesję. Po raz ostatni pieniądze w takiej formie mają trafić do Swornychgaci.

Na kolejne lata ma być wypracowana inna propozycja przez radę społeczną Samodzielnej Przychodni Wiejskiej Gminy Chojnice w porozumieniu ze stomatologami. - Nie możemy patrzeć na problem tylko w układzie jednej szkoły. Trzeba pójść w profilaktykę stomatologiczną, np. poprzez masowe lakowanie zębów dla 2100 uczniów - wójt na razie rzuca pomysł i czeka na efekt rozmów.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl