Strona główna

Kompletne czterotomowe dzieło

Kompletne czterotomowe dzieło

2014-01-16 19:46:09  |  Tekst i fot. mz

Zaczęło się od końca, czyli ostatniego (IV) tomu, który wydany został w 2008 roku. Dwa lata później były kolejne dwa (II i III). Pod koniec zeszłego roku z drukarni wyjechał I tom zamykający monografię „Dzieje ziemi i powiatu chojnickiego”. Długo oczekiwana czterotomowa publikacja doczekała się promocji, którą z udziałem autorów dziś w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym zorganizowały władze powiatu.

 

Najdłużej przyszło czekać właśnie na I tom pt. „Przeszłość i teraźniejszość ziemi chojnickiej”, którego objętość jest największa. Zawiera siedem części opatrzonych wstępem red. prof. Jacka Knopka, który spiął prace kilkuosobowego zespołu autorów. Na dzisiejszej promocji prócz wspomnianego redaktora gościło trzech z nich: dr Jerzy Szwankowski, prof. Włodzimierz Jastrzębski i dr hab. Michał Polak. - Kwintesencją jest pierwszy tom, nad którym pracowaliśmy najdłużej, także ze względu na ilość autorów. Ja ich słuchałem, nie inspirowałem, a jedynie uściślałem – mówił prof. Knopek, który wolał zostawić pole do popisu osobom, które spojrzą na region z dystansu. W odróżnieniu od zakorzenionych tu historyków. Dr Szwankowskiemu przypadł okres zaboru pruskiego, czyli lata 1772-1920. Czasami II RP i II wojny światowej zajął się prof. Włodzimierz Jastrzębski. W udziale przypadła mu część innego autora, który z zadania się nie wywiązał, ale mimo ogromu pracy chwalił sobie dobrą atmosferę do badań historycznych, dlatego podjął się tej współpracy. Przymierza się nawet do encyklopedii Borów Tucholskich, która wymagać będzie zaangażowania dużo większej grupy autorów. Tymczasem okres, którym się zajął nie jest wcale tak jednoznaczny. - Codzienna rzeczywistość okupacji nie była tak do końca ponura – stwierdził profesor, który jako przykład podał wspomnienia Dominika Stoltmana pt. „Zaufaj mi, przeżyjesz”.

Z kolei dr hab. Michał Polak w opisywaniu powiatu chojnickiego za czasów III RP i najnowszej historii mógł liczyć na pomoc i materiały ze strony chojnickiego muzeum i starostwa. - Szczególnie dziękuję paniom Annie Czapczyk i Emilii Kalicie, od których otrzymałem dużą pomoc – dziękował historyk. Jednocześnie pokajał się, że także on przyczynił się do pewnych opóźnień w wydaniu ostatniej części. Szczególnie wiele miejsca poświęcił procesowi powstania powiatu w tej formie.

- Biblioteki bezpłatnie otrzymają monografię. Przeznaczamy ją także na konkursy i do promocji powiatu – zapowiedział starosta. Wszyscy, którzy chcieliby wzbogacić domową biblioteczkę o czterotomową monografię powiatu mają czas do końca czerwca by nabyć ją w promocyjnej cenie 130 zł. Uzupełnienie dziejów o najnowszy i najgrubszy tom to wydatek 55 zł. „Dzieje powiatu i ziemi i powiatu chojnickiego” są do nabycia w biurze Promocji Regionu Chojnickiego.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl