Strona główna

Miejskie inwestycje i plany na 2014

Miejskie inwestycje i plany na 2014

2014-01-03 14:59:48  |  Tekst mz, fot. (aw)

Pomysłów na inwestycje burmistrz ma wiele. Część z nich uwzględniono już w budżecie. Na resztę są koncepcje i projekty lub dopiero mają zostać opracowane.

 

Już w 2011 roku pojawiły się koncepcje przebudowy pl. Piastowskiego, ale ostatecznie prace nie ruszyły. Pomysł odłożono na półkę i choć nie ma go w planie na ten rok, to burmistrz bardzo chciałby go zrealizować w 2014.

Gotowe są za to projekty i wkrótce mają zostać ogłoszone przetargi na następujące ulice: Malinowa, Brzoskwiniowa, Sikorskiego i Asnyka wraz z oświetleniem. - Ruszamy w styczniu i lutym, tak by firmy głodne inwestycji drogowych mogły rywalizować ze sobą. Nam zależy na jakości i jak najniższej cenie. To nie są sprzeczności. Ta najniższa cena wcale nie musi powodować niskiej jakości – twierdzi Arseniusz Finster.

W budżecie 2014 przewidziano pieniądze na projekty ulic: Agrestowa (20 tys. zł), Leśna z przyległymi (105), Żeromskiego i Leśmiana (50) oraz Waryńskiego (25).

- Na Bałuckiego, Staffa i Jastruna chciałbym wykonać oświetlenie wiosną i jeżeli się uda, to na Jastruna i Bałuckiego zrobić tzw. finsterówki – zapowiada burmistrz. W planie jest wykonanie  nakładek na Staszica i Subisława.

W tym roku burmistrz zamierza zrobić porządek z ul. Pocztową. Chodzi o garaże i pustą kamienicę. - Jestem zwolennikiem rozwiązania, które będę promował, czyli wyburzenie, wyczyszczenie działek i sprzedaż dla inwestora, któremu określamy warunki zabudowy, czyli usługi, handel i mieszkaniówka – opisuje Finster i uważa, że nie tylko budżet miasta, ale i jego centrum może na tym dużo zyskać.

Do urzędu spływają też wnioski właścicieli kamienic ze strefy konserwatorskiej na dofinansowanie ich remontów. W budżecie środków na razie brak. - Chcielibyśmy znaleźć środki na kontynuację programu choćby w takim zakresie jak w roku ubiegłym, czyli 200-250 tys. zł – wyraża nadzieję włodarz.

W związku z wejściem Chojniczanki do I ligi, trzeba spełnić pewne wymagania. Na monitoring, oświetlenie i podgrzewanie płyty miasto chce zdobyć środki zewnętrzne, najpierw trzeba zlecić projekty. - To jest inwestycja na ok. 1,5 mln zł, ale jeśli chcemy mieć drużynę w I lidze, to musimy ten zakres wykonać – argumentuje Arseniusz Finster. Za to w budżecie już zabezpieczono środki dla Kolejarza. Za 30 tys. zł ma być dokończony remont obiektu. Z kolei na wiosnę na Modraku ma stanąć trybuna na 260 miejsc.

Miasto z parafią przymierzają się też do remontu starej plebanii. - Jest wstępna informacja o dotacji – informuje burmistrz.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl