Strona główna

Prowizorium budżetowe

Prowizorium budżetowe

2013-10-29 11:54:17  |  Tekst i fot. mz

Plan budżetu na przyszły roku powinien być gotowy do 15 listopada. - Nowy budżet będzie się opierał o wskaźniki tegorocznego – zapowiada Arseniusz Finster.Burmistrz deklaruje, że w przyszłym roku nie podniesie podatków lokalnych, opłat dzierżawnych i targowych. W porozumieniu z miejskimi spółkami ustalił, że również na stałym poziomie mają zostać czynsze w ChTBS i ZGM. - Odrzucam więc wszystkie plotki i bzdury, które opowiadali niektórzy moi adwersarze, że po likwidacji ZGM-u wzrosną czynsze – dementuje Arseniusz Finster. Jak zapewnia, w górę nie pójdą też ceny biletów miejskiej komunikacji i opłaty za wodę i ścieki.
- Na pewno nie będziemy podnosić podatku śmieciowego, a śmiem twierdzić, że w roku 2014 spróbujemy nawet go obniżyć – kontynuuje włodarz.

Na 28 października zadłużenie miasta do dochodów budżetowych wynosiło 45,2 %. Obsługa zadłużenia jest na poziomie 10,8 %. Na koniec grudnia zadłużenie ma być na poziomie 54 mln 12 tys. zł. - Spadło o 75 tys. zł. Miasto Chojnice nie zwiększyło zadłużenia w roku 2013 – twierdzi włodarz. Dodaje, że zmniejszyły się za to koszty obsługi zadłużenia. - Te kredyty zaciągnięte w tym roku są na 2,6 % plus marża, a tamte były na 5 % i więcej w stosunku rocznym – wylicza.
Przyznaje, że nie udało się w tym roku zrealizować planu zmniejszenia długu do 35 %. Takie plany Arseniusz Finster chciałby zrealizować w przyszłym roku, chyba że radni zamiast obniżki wybiorą inwestowanie. Nie wydaje się jednak, aby akurat w roku wyborczym zechcieli przystopować z inwestycjami.

- W tym kryzysowym roku inwestowaliśmy, mamy sukcesy tj. park Tysiąclecia, Parkowa, SP 5, targowisko, rondo biszkoptowe (udział w 1/3 – przyp. red.), jeszcze schetynówka na os. Kolejarz rzutem na taśmę. Zaadłużenie jest constans, a jego obsługa niższa – uspokaja włodarz.
W przyszłym roku władze miasta zamierzają realizować programy związane z intensyfikacją dochodów majątkowych. Wszystkie miejskie rezerwy oświatowe zostaną przeznaczone na budownictwo jednorodzinne, m.in. na os. Leśnym. - Będzie konkurencyjność w stosunku do gminy Chojnice – zapowiada burmistrz Finster. Szykują się zmiany w wydziale gospodarowania przestrzenią, który ma zostać podzielony na dwa człony: urbanistyczny i sprzedaży nieruchomości.
W tym roku nie udało się zrealizować sprzedaży mieszkań komunalnych na planowanym poziomie. Do tej pory dwadzieścia znalazło chętnych. - 104 rodziny złożyły oferty i je podtrzymały, ale nie możemy sprzedać im mieszkań, bo są bariery organizacyjne, prawne, finansowe i inne – argumentuje włodarz. Stąd też decyzja o likwidacji ZGM-u.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl