Strona główna

Kazimiera Szark honorową obywatelką

Kazimiera Szark honorową obywatelką

2013-09-20 14:36:39  |  Tekst i fot. mz

To wyróżnienie podwójne, bo nie dość, że Kazimierze Szark nadano tytuł „Honorowy Obywatel Gminy Chojnice”, to była ona pierwszą osobą, której go przyznano. Najbardziej zasłużyła się kultywując pamięć o 18. Pułku Ułanów Pomorskich i słynnej szarży pod Krojantami.


- To historyczne wydarzenie dla samorządu. Dla mnie to kobieta z ogromnym i otwartym sercem, kochająca ludzi – mówił wójt Zbigniew Szczepański już po jednomyślnym głosowaniu radnych nad uchwałą.
Choć Kazimiera Szark aktualnie mieszka w Rytlu, to prawie całe swoje życie związała z gminą Chojnice. Dziś nie ukrywała radości z nadanego jej tytułu. - Jestem szczęśliwa i dumna – przyznała. Z uwagi na swoją wrodzoną skromność dopytywała jednak: - Czy rzeczywiście zasłużyłam na ten tytuł? Dziś cieszyła się z radosnej chwili, ale pamiętała też o tych smutnych. - Jestem dzieckiem wojny. Doszłam do tego momentu, że pamięć o tych tragicznych wydarzeniach muszę przekazywać młodszym pokoleniom. Z niej jest utkana nasza tożsamość – argumentowała honorowa obywatelka gminy. Wzruszona była też kiedy zobaczyła podczas dzisiejszej uroczystej sesji swoich uczniów. - Wiem, że będą kontynuować to co im zaszczepiłam – mówiła. Kultywowanie tej pamięci jest o tyle istotne, że żyje już tylko dwóch bohaterów spod Krojant.

Kazimiera Szark z zawodu jest nauczycielką j. polskiego. Pracowała w szkole w Nowej Cerkwi, gdzie przez 10 lat była dyrektorką. To dzięki jej staraniom w 1979 roku nadano placówce imię 18. Pułku Ułanów Pomorskich. Zresztą do dziś jest związana z Zespołem Szkół w Nowej Cerkwi przede wszystkim jako kustosz Izby Pamięci i Tradycji, którą traktuje jako ważną lekcję historii przekazywaną młodym pokoleniom. Jej opiekunem jest od 1966 r. i od tego też czasu organizuje spotkania z byłymi ułanami szarży. Doprowadziła do powstania i odsłonięcia pomnika ku czci poległych pod Krojantami. W1978 roku zorganizowała pierwszą konferencję popularnonaukową na temat obrony rejonu Chojnic w 1939 r.
W latach 1985-1989 była posłem na sejm IX kadencji z ramienia PSL. Całe życie angażowała się w działalność społeczną. Była inicjatorką powstania świetlic, budowy dróg i organizacji pierwszych linii autobusowych dowożących dzieci do szkoły.
Za całokształt swoich dokonań została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką Honorową i Medalem Pamiątkowym „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego”.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Gminy Chojnice była też druga uroczysta odsłona. Nagrodzono laureatów konkursu Piękna Wieś. Na ten tytuł w tym roku zasłużył sobie Ciechocin. Konto sołectwa w ten sposób zasiliło się o kwotę 15 tys. zł. Kolejne miejsce zajęły Granowo i Kłodawa.
Najpiękniejszą zagrodą nierolniczą w tym roku może pochwalić się Alicja Drzycimska z Powałek. O pięknym otoczenie domu dbają również panowie: Radosław Jaśkiewicz z Klosnowa (2. miejsce) i Wiesław Hildebrandt z Krojant (3. m.).

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl