Wicemistrzyni świata z Chojnic!

2013-07-15 11:46:54  |  ChKŻ, fot. Aron Szanto

Zawodniczka Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Magdalena Kwaśna zdobyła tytuł wicemistrzyni Świata i Europy Juniorów w klasie Laser 4.7. Regaty rozegrane zostały na węgierskim jeziorze Balaton w dniach 6-13.07.2013 r. Nasza zawodniczka wywalczyła srebrne medale w dwóch kategoriach wiekowych U-16 oraz U-18.

Pierwszy dzień regat przywitał zawodników bardzo lekką bryzą przez co wyścigi zostały przełożone na następny dzień, w którym niestety warunki wietrzne również się nie poprawiły, a wiatr wiał z prędkością zaledwie 3 m/s. W związku z powyższym start do pierwszego wyścigu został ponownie przełożony na następny dzień.

Trzeciego dnia udało się w końcu przeprowadzić pierwsze wyścigi przy sprzyjającym wietrze. Zawodnicy mogli rozpocząć rywalizację. Niestety Mistrzostwa nie rozpoczęły się zbyt dobrze dla naszej zawodniczki, która w pierwszym wyścigu zajęła 54 miejsce.

W kolejnym dniu zmagań ponownie górą był wiatr, który wiał ze zmienną prędkością oraz co chwilę zmieniał kierunek. Niezbędna była kilkugodzinna przerwa, po której popołudniu przeprowadzono pierwszy wyścig w tym dniu, w którym Magda zajęła 22 miejsce. Warunki wietrzne z każdą chwilą się poprawiały i nasza zawodniczka zaczęła łapać wiatr w żagle zajmując w dwóch kolejnych wyścigach dwa pierwsze miejsca. Był to najdłuższy dzień dla zawodników, którzy spędzili ponad 12 godzin na wodzie. Po 4 wyścigach eliminacyjnych Magda zajmowała bardzo dobrą 7 pozycję.

Piątego dnia regat ponownie wiatr nie napawał optymizmem. Zawodniczki zostały podzielone na dwie kategorie (Złotą i Srebrną) oparte na poprzednich pięciu wyścigach. Poza kondycją fizyczną zawodnicy musieli wykazać się także kondycją psychiczną i cierpliwością na poprawę warunków. Ostatecznie rozegrano dwa wyścigi, w których Magda dwukrotnie zajęła 6.miejsce, co dało jej znakomite 2. miejsce w klasyfikacji ogólnej. Do zwyciężczyni w tej chwili traciła tylko 5 pkt.

Ostatni dzień regat ponownie przywitał żeglarzy nie najlepszym wiatrem (3-5 m/s), przy którym udało przeprowadzić się dwa ostatnie wyścigi. Magda udowodniła, że przyjechała nad Balaton po zwycięstwo, które przed ostatnimi wyścigami było na wyciągnięcie ręki. 14. miejsce w 7 wyścigu oraz 6. miejsce w 8. wyścigu dały Magdzie pewny srebrny medal Mistrzostw Świata i Europy Juniorów. Jest to ogromny sukces tej młodej zawodniczki.

Mistrzynią Świata i Europy została Hiszpanka Silvia Morales Gonzalez, srebrny medal dla Magdaleny Kwaśnej z ChKŻ Chojnice, brązowy medal dla Włoszki Sofii Capparuccini.