Strona główna

Poparcie od zaraz, kasa za rok

Poparcie od zaraz, kasa za rok

2013-07-11 11:16:42  |  Tekst i fot. mz

Radni obradujący podczas wspólnego posiedzenia komisji komunalnej i ochrony środowiska (10.07) pozytywnie zaopiniowali wniosek dotyczący funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Chojnicach.

OSP w zasadzie już działa jako stowarzyszenie, nie podejmuje jednak działań ratowniczych, ponieważ nie posiada siedziby ani potrzebnego sprzętu. Jeśli chodzi o pierwszą kwestię, to swoją pomoc już wcześniej zadeklarował komendant zawodowej straży Jacek Knuth. Radni obu komisji inicjatywę popierają, gorzej póki co ze środkami na jej wdrożenie. - Jeśli chodzi o stronę finansową, to oczywiście w tym roku nie ma żadnych środków - stwierdził szef komisji komunalnej Antoni Szlanga. Stąd radni przyjęli jedynie wniosek o poparciu inicjatywy i zabezpieczeniu środków w budżecie na 2014 rok.

Gabriela Wegner zwróciła też uwagę, że pomoc dla OSP nie będzie jednorazowa, a co roku trzeba będzie przeznaczać środki, jeśli owa jednostka będzie działać i pomagać zawodowym strażakom. Jak poinformowała radna, ochotnicy według przepisów muszą przechodzić badania lekarskie okresowe co roku, a co dwa lata kompleksowe. - Ustawa określa, że musi być konsultacja okulistyczna, neurologiczna i laryngologiczna. Każda z nich to min. 35 zł, co daje 105 zł na same konsultacje - poinformowała Gabriela Wegner, z zawodu lekarka.

- Byłem na spotkaniu z komendantem straży, który wyraził, że większość kosztów przejmie zawodowa straż. Po drugie, wydajemy pieniądze nieraz, mowiąc otwarcie, na bzdety, konsumpcję, a nie chcemy trochę pieniędzy przeznaczyć na jednostkę, która będzie wspomagającą dla zawodowej straży - argumentował przewodniczący rady Mirosław Janowski.

Do dyskusji włączył się były strażak Kazimierz Drewek. - Nie jest tak, jak my sobie wyobrażamy, że wszystko weźmiemy na siebie. Po to jest związek OSP w Warszawie, który co roku przekazuje jakieś środki dla jednostek - poinformował radny.

Podczas wspólnych obrad komisji radni odrzucili wniosek z OSP Charzykowy o pomocy w sfinansowaniu zakupu kamer podwodnej i szczelinowej. Koszt zestawu to 15 tys. zł. Po przegłosowaniu wcześniejszego wniosku, uznali że wolą wspomagać miejską jednostkę. - Przecież zawodowa straż ma kamerę termowizyjną, po co więc kupować taki sprzęt w pobliskiej jednostce - argumentował Kazimierz Drewek.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl