Strona główna

Rewolucja śmieciowa zainaugurowana

Rewolucja śmieciowa zainaugurowana

2013-07-02 17:17:37  |  tekst i fot. je

Od wczoraj, czyli 1 lipca, obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami komunalnymi. W Chojnicach odbierać je będą trzy firmy – SITA z Kościerzyny, ZOM z Klawkowa oraz ZUK z Czerska.

Umowy ze zwycięzcami przetargu na obsługę czterech rejonów naszego miasta burmistrz Arseniusz Finster podpisał 24 czerwca. Tego samego dnia obradowali na kolejnej sesji miejscy radni. Jeden z nich, Bartosz Bluma, zapytał włodarza miasta ile wpłynęło do ratusza deklaracji o ilości osób w poszczególnych gospodarstwach domowych, a także czy urząd planuje rekalkulację stawek opłaty za odbiór śmieci, skoro w wyniku przetargu ustalono znacznie niższe od założeń koszty wywozu. – Wysłaliśmy deklaracje do około 4600 adresów. Do dnia sesji spłynęło 4200. Jeden adres to może być np. wspólnota mieszkaniowa z 12 lokalami. Natomiast nowelizacja uchwały o wysokości stawek opłaty śmieciowej będzie możliwa nie wcześniej, jak po Nowym Roku. Musimy dokładnie zwymiarować system, zobaczyć, jaka jest ściągalność – odpowiedział burmistrz.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przekazał urzędowi miejskiemu informację, że poza kilkoma budynkami, mieszkańcy pozostałych domów z jego zasobów będą segregować odpady. Najemcy Chojnickiego TBS Sp. z o.o. w komplecie są objęci od 1 lipca systemem segregacji. Władze tych spółek wymagały od swych lokatorów jedynie podania informacji o wielkości gospodarstw domowych. Inną decyzję podjął zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej. Zdecydował, że od początku wszyscy spółdzielcy będą obciążani jak za odbiór odpadów zmieszanych, mimo że większość deklarowała stosowanie segregacji. – W związku z wejściem w życie nowej tzw. „ustawy śmieciowej” przy wypełnianiu deklaracji mieszkańcy musieli określić sposób składowania odpadów. W związku z informacjami przekazywanymi m.in. przez UM w Chojnicach oraz firmy wywożące odpady dotyczącymi obowiązku informowania Gminy przez powyższe podmioty o nieprawidłowej selekcji odpadów pod groźbą kar finansowych, mieszkańcy zdecydowali się zgłaszać składowanie śmieci bez segregacji. Ponieważ w przypadku braku segregacji przez choćby jednego lokatora wywóz odpadów będzie liczony jako zmieszany. Grono mieszkańców w swoich deklaracjach zaznaczyło brak segregacji (średnio na budynek ok. 35%). Ze względu na brak możliwości dostarczenia dla każdego mieszkania w budynku osobnej wiaty do składowania odpadów, Zarząd SM zdecydował się na złożenie deklaracji w najbardziej niekorzystnej opcji finansowej, jaką jest brak zbiórki selektywnej śmieci - przekazał nam wiceprezes SM Grzegorz Sowiński.

Według uzyskanych dziś (2.07) w wydziale spraw obywatelskich urzędu miejskiego Chojnice liczą 39210 stałych mieszkańców. Z przekazanych przez chojniczan do ratusza deklaracji (nie przekazano ich ok. 10%, czyli 400 sztuk) wynika, że „śmieciowych” obywateli, którzy mieszkają poza Spółdzielnią Mieszkaniową, jest około 15 tysięcy osób. Trudno oszacować liczbę tych, którzy nie złożyli deklaracji. Takie informacje uzyskaliśmy w wydziale komunalnym. Natomiast w 3878 spółdzielczych mieszkaniach przebywa prawie 9300 chojniczan. Łącznie w systemie rozliczania komunalnych odpadów jest więc … tylko ponad 24 tysiące osób! Czyżby poza Chojnicami mieszkało aż 15 tysięcy osób?

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl