Strona główna

Gmina pomoże jako partner

Gmina pomoże jako partner

2013-06-20 12:25:30  |  Tekst i fot. mz

Dziś w Urzędzie Gminy Chojnice wójt i prezes Towarzystwa Przyjaciół Hospicjum Małgorzata Kaczmarek podpisali list intencyjny w sprawie pomocy przy budowie hospicjum. Dzięki partnerstwu z gminą wiejską stowarzyszenie będzie mogło aplikować o środki z funduszy norweskich nawet w wysokości 85 %. Pomoc zaoferowała też holenderska fundacja Kienkeurig.

Prezes TPH Małgorzata Kaczmarek z propozycją partnerstwa wystąpiła również do miasta i powiatu. Jutro spotka się z burmistrzem, a już dziś z wójtem podpisała list intencyjny. - Pani doktor od lat współpracuje z przychodnią wiejską. My jesteśmy do dyspozycji - zadeklarował wójt Zbigniew Szczepański. - Wielu moich mieszkańców korzysta z opieki hospicyjnej - dodał włodarz.

Wójt zaoferował pomoc gminnych urzędników przy pisaniu projektu. Ten musi być złożony niebawem, bo do 28 czerwca. TPH działa w oparciu o hospicjum domowe i zaangażowanie wolontariuszy. W 2011 roku pozyskano mały kontrakt dla trzech lekarzy i 50 porad. To zaledwie kropla w morzu potrzeb. Kiedy pobudowany zostanie obiekt dla hospicjum, pomocą całodobową będzie można objąć przewlekle chorych. W 2011 roku stowarzyszenie otrzymało od miasta działkę z budynkiem po dawnym oddziale płucnym przy ul. Strzeleckiej. Nadaje się on tylko do wyburzenia. - To ogromne przedsięwzięcie. Szacujemy jego koszty na 10 mln zł, choć może być to kwota na wyrost. Proszę wszystkich o wsparcie, bo to ogrom pieniędzy i pracy - apelowała doktor Małgorzata Kaczmarek. Zaprojektowany budynek będzie miał ponad 900m2 powierzchni i trzy poziomy: piwnicę, parter i poddasze. - Na parterze będzie 15 łożek dla pacjentów z nowotworami i 15 dla przewlekle chorych - opisywała prezes TPH. W piwnicy mają znaleźć się wypożyczalnia sprzętu medycznego, magazyny i garaż, a na poddaszu sala konferencyjna i miejsce dla wolontariuszy. Na parterze, oprócz sal dla chorych, zaplanowano świetlicę i kaplicę.

Na razie działania TPH są ukierunkowane na pozyskanie pieniędzy z funduszy unijnych. - Jeśli to się nie uda, to będziemy musieli zweryfikować nasze plany. Póki co robimy wszystko by sprostać uzbieraniu środków własnych, których musimy mieć ok. 2 mln - powiedziała doktor Kaczmarek. W tym celu powołano komitet budowy hospicjum. Samą rozbiórkę starego budynku oszacowano na 360 tys. zł. Żadna z firm, jak miała nadzieję prezes TPH, nie podejmie się rozbiórki w zamian za materiał, który nie ma żadnej wartości. W dodatku obiekt pobudowano z użyciem azbestu.

Czy uda się pozyskać środki na budowę hospicjum, prawdopodobnie okaże się pod koniec wakacji, kiedy rozstrzygnięty będzie nabór wniosków. - Trzeba mieć marzenia - skwitował wójt, a tym słowom przytaknęła doktor Kaczmarek, która głosami internautów została wybrana Chojniczaninem Roku 2012 w plebiscycie organizowanym przez portal Chojnice24.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl