Strona główna

Przyjedzie do Chojnic na grób dziadka

Przyjedzie do Chojnic na grób dziadka

2013-06-11 10:55:24  |  tekst i fot. je

W listopadzie 2012 pisaliśmy o planach odwiedzenia Chojnic przez wnuka radzieckiego żołnierza, który spoczywa na cmentarzu przy ul. Kościerskiej. Do wizyty dojdzie w niedzielę 30 czerwca.

W 2011 roku Piotr Wiktorowicz Oczieretny dowiedział się od Polskiego Czerwonego Krzyża, że jego dziadek Piotr Kuźmicz Oczieretny zmarł 22 lutego 1945 w chojnickim szpitalu na skutek odniesionych ran i jest pochowany na cmentarzu przy ul. Kościerskiej. Jesienią ubiegłego roku zadeklarował, że zamierza wkrótce ze swym synem odwiedzić Chojnice i cmentarz, gdzie jest pochowany jego przodek. Na prośbę Piotra Oczerietnego sprawdziliśmy w urzędzie miejskim,  czy nazwisko jego dziadka jest umieszczone na płytach nagrobnych ułożonych na jednej z kwater chojnickiego cmentarza. Dowiedzieliśmy się, że także niedawno miejscy urzędnicy otrzymali dane osobowe tego poległego żołnierza radzieckiego. Wraz z kilkoma innymi nazwiskami ma znaleźć się wiosną 2013 roku na kolejnej płycie nagrobnej. Poprosiliśmy wtedy Arseniusza Finstera, by na stronie internetowej ratusza pojawiła się rosyjskojęzyczna wersja spisu pochowanych na cmentarzu. Zaproponowaliśmy także, by kolejna tablica nagrobna miała nazwiska pisane cyrylicą, a napisy na istniejących były bardziej czytelne. Burmistrz wstępnie obiecał spełnienie tych wniosków.

Aktualnie internetowy spis jest w dwóch wersjach językowych, ale tablica nagrobna, gdzie będzie także Piotr Oczerietny, będzie jednak w alfabecie łacińskim. Ma być gotowa do 20 czerwca. Taką informację uzyskaliśmy od burmistrza Arseniusza Finstera, gdy przekazaliśmy mu wiadomość o przyjeździe do Chojnic pod koniec czerwca wnuka tego radzieckiego żołnierza.

Piotr Wiktorowicz Oczieretny ma 51 lat i jest na wojskowej emeryturze. Polskę poznał w czasie służby w Armii Radzieckiej. Był w Legnicy, Kołobrzegu, Szprotawie. Jego rodzina pochodzi z Ukrainy, ale on mieszka teraz na przedmieściach Moskwy. Jego syn Piotr pracuje w centrum telewizyjnym Ostankino jako inżynier dźwięku. Przyjadą do Chojnic samochodem. – Dla mnie jest ważne, aby był napis na grobie. Jeśli są problemy z alfabetem rosyjskim, to niech będzie po łacinie. Wkrótce wybiorę się na Ukrainę, aby zobaczyć krewnych. Pokażę im wtedy zdjęcia z chojnickiego cmentarza – przekazał nam Piotr Oczerietny.

Na chojnickim cmentarzu żołnierzy radzieckich można znaleźć wszystkie warianty napisów. Na pojedynczych nagrobkach radzieckich oficerów zastosowano cyrylicę. Na pomniku oraz na obelisku przy wejściu na cmentarz są dwie wersje językowe. Tablica nagrobna z 2000 roku upamiętniająca żołnierzy ekshumowanych ze Starego Rynku oraz 70 tablic umieszczonych w latach 90. są wyłącznie w alfabecie łacińskim. Może warto, jak jest na przykład na cmentarzu wojennym w Kazimierzu Dolnym, wykonać nową tablicę w cyrylicy? Chyba nie bylibyśmy zadowoleni, gdyby nagrobki polskich żołnierzy poległych pod Lenino były właśnie w cyrylicy, a pod Tobrukiem po arabsku.

"Odnalazł w Chojnicach mogiłę dziadka" - tekst z 11/2012

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl