Strona główna

Jadalnia w stylu rustykalno - industrialnym

Jadalnia w stylu rustykalno - industrialnym

2013-06-01 06:46:28  |  Artykuł Sponsorowany, Manufaktura Pomysłu

Jadalnia to wyjątkowe miejsce w naszym domu. To właśnie tutaj spotykamy się całą rodziną podczas wspólnych posiłków, przeżywamy ważne okazje w naszym życiu, wykonujemy nasze codzienne obowiązki. Jadalnia powinna zachęcać do otwartości, swoim klimatem umilać towarzyskie chwile, będąc jednocześnie na tyle wygodną i praktyczną, aby zapewnić nam dobre warunki do pracy.

Pomimo surowości materiałów użytych do wystroju rustykalne jadalnie są bardzo ciepłe. Podstawą dla całej stylizacji jest zawsze drewno, nierzadko nieobrobione w jakikolwiek sposób, co sprawia wrażenie jakby zostało wyniesione prosto z lasu. Całość zmiękczają urokliwe dodatki, delikatne kwiatki w wazonie, powiewające białe firanki czy haftowane serwetki.

Industrializm natomiast to styl zaciągnięty prosto z fabryk. Z pozoru może wydawać się, że zimne metalowe sprzęty nijak mają się do wyjątkowej jadalni. Okazuje się jednak, że połączenie tych dwóch stylów jest nadzwyczaj interesujące.

W celu osiągnięcia zamierzonego efektu należy skupić się na kilku podstawowych elementach. Pierwszym z nich jest drewniany stół oraz krzesła. Stół, jako serce naszej jadalni, powinien być odzwierciedleniem naszej rodziny - musi być meblem z prawdziwego zdarzenia, mocnym i trwałym, z widocznymi słojami, sękami, najlepiej w naturalnym odcieniu. W kwestii krzeseł można pozwolić sobie na mały misz-masz i zmiksować ze sobą zarówno wiejskie (drewniane), jak i ażurowe, stalowe siedziska. Jeśli chcielibyśmy wyraźnie zaznaczyć kontrast to powinniśmy użyć wyłącznie krzeseł stalowych w ciekawej, lekkiej formie.

Kolejnym istotnym elementem jest oświetlenie, które swoim stylem powinno nawiązywać do wnętrza fabryki z przełomu XIX i XX wieku. Im ciekawszy kształt, tym bardziej olśniewający efekt. Może to być jedna, sporych rozmiarów lampa sufitowa, która będzie zawieszona w centralnym miejscu nad stołem. Z drugiej strony, można wykorzystać klika lamp tego samego rodzaju, które, umiejscowione w kluczowych miejscach w pomieszczeniu, będą przywodzić na myśl stare, dawno zapomniane pracownie.

Jeżeli jadalnia znajduje się w kuchni to należy zadbać o to, aby całe pomieszczenie ze sobą harmonizowało. Idealnego, a zarazem ciekawego połączenia można dokonać na przykładzie szafek kuchennych, gdzie górne szafki - nawiązujące formą do wiejskiego domku - są drewniane, dolne natomiast charakteryzują się całkowitą sterylnością, chłodem i minimalizmem.

Dodatki w tak nietypowej kuchni również powinny nawiązywać do obu stylów. Ciężkie metalowe skrzynie czy półki przeplatające się z delikatnie plecionymi koszykami i drewnianymi deskami do krojenia będą prezentować się znakomicie. Do naszej kuchni równie dobrze możemy wprowadzić elementy miedziane, np. garnki i inne sprzęty kuchenne oraz szklane (szklanki, wazoniki, menzurki), które świetnie skomponują się z całością utworzoną wcześniej.

Tłem dla całej stylizacji, zarówno w wymiarze podłóg, jak i ścian, może być bezpieczna biel, która pozwoli nam na zrównoważenie całości. Jeżeli jednak przejawiamy nutkę stanowczości możemy zastosować drewniane podłogi i ceglane ściany. W ten sposób nasze wnętrze nabierze jeszcze większego klimatu i oryginalności. Należy jednak pamiętać o tym, że kolory muszą ze sobą współgrać i w pewien sposób tworzyć jedną, spójną całość. Przy tak zróżnicowanych formach i materiałach, w kwestii barw nie możemy pozwolić sobie na totalne szaleństwo.

Styl rustykalno-industrialny pozwala nam krążyć pomiędzy dwoma, przynajmniej z pozoru odmiennymi i odległymi od siebie nurtami. Nie zapominajmy jednak o pewnej wspólnej cesze, która je łączy... To przeszłość. Bez wątpienia oba style, w większym bądź mniejszym stopniu nawiązują do tego, co było już w użytku, jednak niekoniecznie zostało wykorzystane w ten właśnie sposób.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl