Strona główna

Promocja książki o Stefanie Bieszku

Promocja książki o Stefanie Bieszku

2013-05-28 14:05:31  |  oprac. je, tekst i fot. Miejska Biblioteka Publiczna

W piątek (24.05) w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkali się członkowie chojnickiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Na zebraniu przedstawiono książkę „Pro memoria. Stefan Bieszk (1895-1964)”.

„Zebranie rozpoczął prezes oddziału Włodzimierz Łangowski. Prezes przywitał wicemarszałka senatu Jana Wyrowińskiego i omówił sprawy organizacyjne związku. Następnie głos zabrał Kazimierz Jaruszewski, który przybliżył zebranym najnowszą publikację Instytutu Kaszubskiego – „Pro memoria. Stefan Bieszk (1895-1964)”, przygotowaną przez Józefa Borzyszkowskiego. Stefan Bieszk był pedagogiem, pisarzem, animatorem ruchu harcerskiego i żeglarskiego oraz działaczem kaszubskim. W latach 1920-1934 uczył w Państwowym Gimnazjum Klasycznym w Chojnicach. Był autorem trzech dramatów opartych na historii Chojnic i utworów w języku kaszubskim, w tym cyklu sonetów. Był jednym z założycieli Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego. Kazimierz Jaruszewski przypomniał życiorys Bieszka i jego działalność w czasie 14-letniego pobytu w Chojnicach. W skrócie omówił zawartość tej liczącej prawie 800 stron książki, polecając rozdział autorstwa Karola Sadowskiego – „Stefan Bieszk i jego rodzina w pamięci wnuka”, w którym znalazło się wiele ciekawych historii. Zwrócił także uwagę, że w publikacji zamieszczone są utwory pisarza, w tym 13 tom jego „Dziennika”, jedyna część, która nie została zniszczona przez Służby Bezpieczeństwa.

W drugiej części zebrania regionalista Kazimierz Ostrowski przybliżył życiorys wicemarszałka senatu Jana Wyrowińskiego. Zwrócił uwagę na związki gościa z naszym regionem - senator urodził się bowiem w Brusach i uczęszczał do chojnickiego Liceum Ogólnokształcącego - oraz na jego działalność w Zrzeszeniu Kaszubsko - Pomorskim. Jan Wyrowiński najpierw wspominał czasy Solidarności i swoją drogę parlamentarną, a następnie odpowiadał na pytania zebranych, m.in. o kulisy pracy senatorów, zadania będące w gestii senatu oraz o pracę w Kaszubskim Zespole Parlamentarnym. Na zakończenie wręczył Kazimierzowi Ostrowskiemu medal przyznawany przez wicemarszałka senatu, podkreślając jego zasługi na rzecz Kaszubszczyzny. Senator z kolei otrzymał od chojnickiego ZKP publikacje o Chojnicach.

Na piątkowe zebranie w Czytelni przygotowana została wystawa poświęcona Stefanowi Bieszkowi. Eksponowane były kserokopie dokumentów, listów i rękopisów Bieszka, w tym 13 tomu „Dzienników”. Można było obejrzeć książki poświęcone pisarzowi oraz jego utwory. Część eksponowanych materiałów wypożyczona została przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku – Filię w Chojnicach.”

Miejska Biblioteka Publiczna

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl