Strona główna

Gra terenowa ze smartfonem w ręku

Gra terenowa ze smartfonem w ręku

2013-04-16 16:13:28  |  Tekst mz, fot. je

Projekt GOK-u uzyskał dofinansowanie w kwocie 15 tys. zł. Gra terenowa ma rozpocząć się przy Kaszubskim Domu Rękodzieła Ludowego, którego pracownicy udzielą informacji turystom i mieszkańcom o jej zasadach. Żeby w pełni z niej skorzystać, potrzebny będzie smartfon.

Projekt Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach "Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi" dostał dofinansowanie z tegorocznej edycji konkursu "Patriotyzm jutra" ogłoszonego przez Muzeum Historii Polski. Jego głównym celem jest upowszechnienie dziejów Polski widzianych przez pryzmat historii kaszubskiej wsi Swornegacie. - Projekt zakłada włączenie się mieszkańców w zbiórkę materiałów historycznych. Kilka lat temu rozpoczęliśmy próbę nagrywania wspomnień. Wielu mieszkańców już nie ma z nami, ale tym bardziej cenny jest ten materiał. Chcemy się nim podzielić. Chcemy nie tylko przybliżyć historię wsi, ale też losy mieszkańców - opisuje dyrektorka GOK-u Justyna Rząska.

Zebrany materiał archiwalny posłuży do stworzenia strony www, która będzie również zapleczem dla gry terenowej. Poprzez fotokody QR umieszczone w strategicznych miejscach sołectwa gracze będą czerpać informacje potrzebne do aktywnego uczestnictwa w grze. Fabuła gry będzie opierała się na historii, tradycjach lokalnych i obrzędach kaszubskich. W miejscach wyznaczonych przez mieszkańców pojawią się tabliczki z krótką instrukcją i fotokodami. Po odczytaniu pierwszego kodu uczestnik gry zostanie przekierowany na stronę internetową gry, gdzie zdobędzie dalsze instrukcje postępowania. Trzeba będzie odwiedzić wszystkie miejsca. Nieposiadający smartfonów też będą mogli podobną wycieczkę odbyć dzięki tabliczkom przymocowanym do kamieni, ale informacje tam zawarte będą mocno okrojone. Tabliczki z kodami zostaną umieszczone m.in. przy systemie odwadniania rowów zbudowanych w XIX wieku przez pierwszą Polską Spółkę Wodną czy przy tablicy w Drzewiczu upamiętniającej przeprawę przez Brdę i wypoczynek Napoleona Bonaparte w drodze na Moskwę w 1812 roku.

Gminny Ośrodek Kultury w ramach promocji gry zorganizuje zabawę o charakterze narracyjno- fabularnym. - Jej współorganizatorami będą mieszkańcy wsi, którzy wcielą się postacie historyczne, np. Księcia Mestwina - informuje Justyna Rząska. - Mam nadzieję, że efekt będzie do obejrzenia pod koniec wakacji - dodaje dyrektorka.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl