Strona główna

Motocykliści na drogach. Apelujemy o ostrożność

Motocykliści na drogach. Apelujemy o ostrożność

2013-04-09 12:24:05  |  KPP Chojnice, fot. Krzysztof Różycki

Wraz z nadejściem wiosny na drogach pojawiają się rowerzyści, motorowerzyści i motocykliści. Jazda na jednośladach to niewątpliwa przyjemność i duża frajda pod warunkiem, że pamięta się o zasadach bezpieczeństwa. Policjanci dobrze wiedzą, że obok pieszych jest to grupa użytkowników dróg najbardziej narażona na tragiczne następstwa zdarzeń drogowych.

Wraz z nadejściem wiosny na drogach pojawiać się będzie coraz więcej rowerzystów, motorowerzystów i motocyklistów. Zarówno miłośnicy jednośladów, jak i kierowcy samochodów powinni pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku na drodze.

Pamiętajmy, że jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych jest nadmierna prędkość. W przypadku motocyklistów udział w wypadku drogowym  kończy się często tragicznie. Rowerzyści to kolejna grupa niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy wybierając ścieżki rowerowe ograniczają możliwość kontaktu z innymi pojazdami i tym samym stania się uczestnikiem kolizji bądź wypadku. Jak przyznają policjanci, coraz więcej rowerzystów korzysta z wydzielonych dla nich pasów ruchu, ale są jeszcze osoby, które trudno przekonać do jazdy ścieżką.

Również inni użytkownicy dróg powinni przygotować się na spotkanie z jednośladami. Widząc przed sobą motocykl czy rower, warto zachować od niego nieco większy dystans niż w przypadku, gdyby poprzedzało nas auto. W odróżnieniu od kierowców samochodów, prowadzący takie pojazdy nie są bowiem chronieni karoserią, poduszkami powietrznymi czy pasami. Zanim wykonamy manewr skrętu czy zmiany pasa ruchu upewnijmy się, że nie jesteśmy wyprzedzani przez motocyklistę.

Kierujący jednośladami powinni przygotować swoje „maszyny” do sezonu. Szczególną uwagę należy zwrócić zwłaszcza na oświetlenie pojazdu i działanie hamulców. Ważny jest też ubiór, który pozwoli innym zobaczyć ich z daleka i w właściwym czasie wykonać bezpieczny manewr. Motorowerzyści i motocykliści oraz osoby przewożone takimi pojazdami mają obowiązek używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym.

Policjanci z powiatu chojnickiego  cyklicznie prowadzą akcje zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach, a z uwagi na coraz większą ilość jednośladów korzystających z dróg w okresie wiosennym i letnim działania te będą prowadzone przez policjantów ze szczególnym nasileniem.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl