Strona główna

Przy herbacie o przejmowaniu władzy-akt.

Przy herbacie o przejmowaniu władzy-akt.

2013-03-19 13:48:49  |  tekst i fot. je

Kolejna konferencja Projektu Chojnicka Samorządność została zorganizowana, jak przed miesiącem, w herbaciarni Kredenz w piątek 15 marca. Wzięli w niej udział przewodnicząca stowarzyszenia Barbara Strzałkowska oraz Marzenna Osowicka, Marcin Wałdoch i Radosław Sawicki.

W jej trakcie nie raz dało się słyszeć z ich ust zwrot, „jak przejmiemy władzę, to wdrożymy, przeprowadzimy, wybudujemy…”. Tak też było przy pierwszym temacie konferencji, który dotyczył niepublicznego przedszkola przy ul. Młodzieżowej. Działacze PChS zadeklarowali w podsumowaniu wątku, że spróbują doprowadzić do realizacji projektu budowy samorządowego przedszkola na osiedlu Kaszubskim, który jest gotowy od kilku lat. Do tego tematu wrócimy w odrębnym tekście.

Pozostałe sprawy, którymi zajmuje się stowarzyszenie, przedstawił Marcin Wałdoch. Jedną z nich było zablokowanie pracy w komisji grantowej prezesowi Arcan Historii przez burmistrza Arseniusza Finstera. Tak Wałdoch skomentował podanie przez włodarza miasta, jako część uzasadnienia swej decyzji, jego rezygnację z pracy w Radzie Strategii: - To przykład ostracyzmu, jaki funkcjonuje w Chojnicach. Władza chyba nie dorosła, aby sprawować publiczne zadania, które przed nią stoją. Dla mnie praca Rady Strategii jest taką samą farsą, jakim był proces szesnastu po II wojnie w Moskwie. Przekazał, że o całej sytuacji został poinformowany Rzecznik Praw Obywatelskich, którego poproszono o interwencję. Podobno wysłał już pismo do urzędu miejskiego z prośbą o ustosunkowanie się do zarzutów.

Link do Mp3 (M.Wałdoch o komisji grantowej, Radzie Strategii.)

Członkowie PChS kontynuują prace nad projektem o nazwie „Porto Alegre”, który dotyczy demokracji bezpośredniej oraz tzw. budżetu obywatelskiego. Mają oni nadzieję, że uda się tym sposobem „wydać” do 10% całego budżetu miasta. Za wzór do naśladowania stawiają samorząd Sopotu, gdzie od kilku lat mieszkańcy tego kurortu decydują o inwestycjach i innych wydatkach miasta.

Link do Mp3 (O demokracji bezpośredniej, budżecie obywatelskiem, inicjatywie uchwałodawczej.)

Kolejną sprawą, którą zapowiadają wdrożyć działacze PChS po przejęciu władzy w Chojnicach, to wcielenie w szkołach gimnazjalnych programu edukacji historyczno – regionalnej o naszym powiecie. Liczą, że dzięki temu ich uczniowie będą „ambasadorami’, którzy zdołają zachęcić do przyjazdu do nas nie tylko rodaków.  Są pod wrażeniem tego, co robią Sandry Brdy, by zachować pamięć o Kosznajderii. Zamierzają skorzystać z projektu programu, który kilka lat temu został przygotowany z inicjatywy Leszka Peplińskiego. – Wymaga poprawek, ale jest świetną koncepcją. Zabrakło tylko po stronie władz chęci jego wdrożenia. Liczymy na to, że jego autorzy pomogą nam przy jego realizacji – wyraził nadzieję Wałdoch.

Link do Mp3 (O szkolnym programie edukacji historyczno - regionalnej)

Krytyczne zdanie PChS ma także wobec sposobu wprowadzania w życie zapisów ustawy „śmieciowej”. Uważają, że miejscy radni powinni bardziej energicznie protestować w tej sprawie poprzez skargi do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż godzą one w interesy chojniczan. Jego członkowie uważają, że radni do tej pory nie podjęli żadnych kroków, w odróżnieniu od swych kolegów z innych miast. Wkrótce przekażą do przewodniczącego Rady Miejskiej list z apelem do radnych, aby mocniej zaangażowali się przeciwko ustawowym rozwiązaniom.

Link do Mp3 (O problemie zagospodarowania odpadów)

Na zakończenie spotkania z lokalnymi mediami Marzenna Osowicka w kilku zdaniach odniosła się do komentarzy włodarza miasta po mityngu zorganizowanym przez Ludomiłę Paczkowską i kilka organizacji kobiecych 8 marca na Starym Rynku. – Burmistrz i ja lubimy ze sobą dyskutować. Ostatnio prowadzimy je drogą telefoniczną lub na łamach prasy. Troszkę mnie boli, że burmistrz wytyka mi pewne sprawy z dużą dozą agresji w stosunku do mojej osoby. Przy okazji nie zauważa innych rzeczy, o których staram się jemu napomknąć. Tak właśnie było z fotorelacją z wydarzeń na Starym Rynku, którą umieszczono na stronie ratusza. Może dlatego nie ma mnie na niej, gdyż niedawno udało mi się zrzucić kilkanaście kilogramów wagi i mnie nie zauważono? – domniemywa żartobliwie Osowicka.

Link do Mp3 (M.Osowicka o reakcji burmistrza ws. mityngu na St.Rynku z 8.03.)

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl