Strona główna

Muzealni dokumentaliści

Muzealni dokumentaliści

2013-02-13 18:39:42  |  Tekst i fot. mz

We wtorki muzealna szkółka żeglarska, w środy muzealni dokumentaliści, a w czwartki zabawy i wspólne śpiewanie szant - to wszystko dla dzieci i młodzieży na okres ferii przygotowało Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach. Na chętnych czekają jeszcze miejsca. Koszt to 3 złote za zajęcia (w godz. 10-13), w przypadku udziału w trzech, ostatnie będzie bezpłatne.

Na dzisiejszych zajęciach Anna Depka Prądzyńska i Sabina Stawska zabrały grupkę dzieci na spacer wzdłuż murów obronnych i przez Stary Rynek. Tylko część murów z XIV wieku  zachowała się, ale Anna Depka Prądzyńska opowiedziała o basztach i bramach, które kiedyś okalały miasto oraz m.in. o tzw. furcie mnisiej. Ta znajdowała się u zbiegu dzisiejszych ul. Bankowej i Sukienników (obok restauracji).

Link do Mp3 (A. Depka Prądzyńska o mnisiej furcie)

Po krótkim zimowym spacerze dzieci resztę czasu spędziły w Bramie Człuchowskiej, jedynej, która się zachowała. Jak dowiedzieli się najmłodsi, niegdyś były jeszcze Bramy Młyńska i Gdańska. To tylko część wiedzy, którą mogli dziś zdobyć. Aby można było ją łatwiej przyswoić, pracownica muzeum posiłkowała się ilustracjami, starymi zdjęciami i widokówkami. Dzięki temu dzieci mogły zobaczyć choćby kościoły, po których nie ma już śladu, jak kościół św. Ducha, św. Jerzego czy św. Trójcy. Ten ostatni pobudowano na środku rynku, a rozebrano w latach 1939-1940. W średniowieczu pełnił funkcję ratusza. O tym, jak zgoła inny wygląd miały Chojnice, świadczyło choćby zdziwienie dzieci: - A fontanny nie było?

Najmłodsi mieli okazję poznać muzeum od podszewki, dowiedzieć się np., że w Baszcie Szewskiej mieści się muzealna biblioteka, a w Kurzej Stopie galeria. Zwiedzili też wystawy w Bramie Człuchowskiej. Z kolei Anna Czapczyk pytała dzieci, kto w muzeum jest potrzebny i czym zajmują się pracownicy poszczególnych działów. Dzieci orientowały się w tematyce całkiem nieźle, podobnie jak znały kilka szczegółów z historii Chojnic. W tajniki pracy muzealników oraz tworzenie katalogów muzealiów wprowadziła ich Anna Czapczyk.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl