Strona główna

Zablokują rondo w obronie kolei?

Zablokują rondo w obronie kolei?

2013-01-07 12:37:45  |  tekst i fot. je

Trwają starania lokalnych samorządowców o utrzymanie połączeń kolejowych do Kościerzyny i Szczecinka. Również działacze człuchowskiego Społecznego Komitetu Obrony Linii Kolejowych nie siedzą z założonymi rękoma.

Jak przekazał Arseniuszowi Finsterowi burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło, zapowiadają oni blokadę dwóch rond w jego mieście i po jednym w Chojnicach i Kościerzynie. Liczą na to, że w ten sposób uda im się zapobiec likwidacji połączeń kolejowych z Chojnicami i Szczecinkiem, która jest planowana po 1 marca 2013 roku. Są to ostatnie działające linie, które przechodzą przez Człuchów. Czy dojdzie do realizacji tych planów, będzie być może jasne po spotkaniu marszałka Mieczysława Struka z samorządowcami z powiatów chojnickiego i człuchowskiego. Radny sejmiku Leszek Bonna, który w grudniu informował o uzyskaniu deklaracji szefa wojewódzkiego samorządu o utrzymaniu obydwu połączeń kolejowych, zapowiadał jego zorganizowanie na początku lutego. Niewykluczone, że dojdzie do niego wcześniej, gdyż Struk prawdopodobnie będzie w Chojnicach 12 stycznia na Pomorskiej Gali Żeglarskiej. – Może wtedy dowiemy się czegoś nowego i konkretnego w sprawie zagrożonych linii kolejowych – wyraził nadzieję Arseniusz Finster.

Przekazał ponadto treść odpowiedzi z ministerstwa transportu, którą podpisał podsekretarz  stanu Andrzej Massel. Dotyczy pisma z 4.12.2012, które wysłano z ratusza w sprawie ograniczenia ilości połączeń kolejowych w południowej części województwa pomorskiego. Wiceminister szeroko wyjaśnia kalkulację nowych stawek dostępu do infrastruktury kolejowej, zmian zasad ustalania kategorii linii kolejowych. Zapewnia w nim, że dla ministerstwa działania związane z podniesieniem znaczenia transportu kolejowego i jego konkurencyjności w stosunku do transportu drogowego, a także poprawy stanu infrastruktury, mają priorytetowe znaczenie.

Pismo wiceministra transportu Andrzeja Massela

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl