Strona główna

Inwestycje 2012 i 2013 r. w gminie

Inwestycje 2012 i 2013 r. w gminie

2013-01-03 12:55:48  |  Tekst i fot. mz

Wójt Zbigniew Szczepański podczas dzisiejszej konferencji prasowej podsumował inwestycje minionego roku oraz przestawił plany na 2013, a nawet wstępne na 2014. W 2012 gmina Chojnice wydała na inwestycje 15 mln zł, a w tym ma to być kwota o 2 mln mniejsza.

Część inwestycji zaczęła się w zeszłym roku, a ich finał będzie w 2013. Tak jest np. z uporządkowaniem gospodarki wodnej poprzez budowę nowoczesnych stacji uzdatniania wody, budowę i przebudowę sieci wodociągowej. - Do końca czerwca inwestycja za ponad 12 mln zł ma być zakończona. Lichnowy, Pawłowo i Krojanty spinamy w sieć – opisywał Zbigniew Szczepański. Podobnie rozłożona w czasie jest budowa Kaszubskiej Marszruty na terenie gminy Chojnice. 36-kilometrową trasę za 3 mln zł wokół Jeziora Charzykowskiego będzie można przejechać latem tego roku, a nawet szybciej, bo termin upływa 15 maja. Buduje ją charzykowski Marbruk.

Od września zeszłego roku z nowej sali gimnastycznej za kwotę 4,1 mln zł korzystają uczniowie charzykowskiej szkoły, w Kłodawie cieszą się z kolei z jaskółeczki, która kosztowała 0,5 mln zł. W Małych Swornychgaciach (w okolicach mostu) w listopadzie zrobiło się jaśniej i bezpieczniej – 800 tys. zł zainwestowano w oświetlenie. Był to wydatek niezaplanowany wcześniej w budżecie. Pobudowana została kanalizacja na osiedlach w Chojniczkach i Powałkach. Gmina partycypuje również w kosztach inwestycji tj. budowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów czy mostu zwodzonego w Małych Swornychgaciach.

W 2013 roku planowane inwestycje mają łącznie kosztować ponad 13 mln zł (w tym wliczone są pozyskane z różnych źródeł środki). Jedna z najważniejszych to ostatni etap modernizacji drogi wojewódzkiej Chojnice – Silno, na odcinku Chojnice – Pawłowo. Inwestorem jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Gdańsku. W tym i przyszłym roku nadal budowane będą ścieżki w ramach Kaszubskiej Marszruty, na odcinkach Chociński Młyn – Swornegacie – kierunek Drzewicz (zjazd na Płęsno) za 2,2 mln zł oraz Chociński Młyn – Konarzynki. W Ogorzelinach i Silnie wylądują jaskółeczki, czyli boiska wielofunkcyjne. Koszt jednej to ok. 450 tys. zł. Za 1,5 mln zł (w tym 1 mln dofinasowania z Morenki) przebudowany zostanie Wiejski Dom Kultury w Swornychgaciach. Pod koniec września 2013 roku, jak zapewnił wykonawca z Kościerzyny, ma być gotowy ośrodek zdrowia w Ogorzelinach (786 tys. zł – finansowany po połowie z przychodnią wiejską). Budowane będą też mniejsze osiedlowe drogi czy kanalizacja sanitarna. Mniejsze inwestycje wg potrzeb mieszkańców realizować będą sołectwa. - W ramach funkcjonującego u nas programu budowy dróg lokalnych do każdej sołeckiej złotówki urząd dokładą drugą na inwestycje, które wskażą mieszkańcy – mówi wójt gminy Chojnice.

Rozpiskę najważniejszych inwestycji 2013 r. można przejrzeć na stronie Urzędu Gminy w Chojnicach

Można zapoznać się nawet z planami na 2014

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl