Strona główna

Podsumowanie 2012 roku – I półrocze

Podsumowanie 2012 roku – I półrocze

2012-12-28 17:27:07  |  oprac. je, fot. archiwum

Koniec roku to tradycyjny czas na dokonywanie bilansu tego, co się wydarzyło. Przypominamy o czym wtedy pisaliśmy, co wywoływało wówczas najwięcej komentarzy wśród naszych Czytelników. Dziś część pierwsza, która obejmuje okres od stycznia do czerwca.

STYCZEŃ

Po raz dwudziesty na Starym Rynku odbył się finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Nowością była internetowa aukcja… Jeziora Charzykowskiego! Jako pierwsi napisaliśmy o planach Ministerstwa Sprawiedliwości, które zamierzało przenieść Wydział Pracy do Człuchowa. Protesty samorządowców nic nie dały. W tym miesiącu rozpoczęła się dyskusja nad projektem zmian w strefie płatnego parkowania. Na sesji rady miejskiej zaakceptowano wniosek radnych z ChRS o ukoronowaniu figury orła, który wieńczy pomnik ofiar faszyzmu. W parku 1000-lecia od rozbiórki  i wywozu gruzu rozpoczęła się renowacja pomnika Mikołaja Kopernika. Urząd miejski ogłosił konkurs na podmiot prowadzący niepubliczne przedszkole przy ul. Młodzieżowej. Odwołano z funkcji szefa powiatowego zarządu PO Witolda Frycę. Rekord frekwencji w ChDK ustanowił film „Listy do M”. Zmarli w styczniu Eugeniusz Mikołajczyk oraz ks. Roman Lewandowski.

LUTY

Od tego miesiąca wydajemy Bezpłatny Informator Chojnice24, początkowo co tydzień, od czerwca co dwa tygodnie. Rozstrzygnęliśmy plebiscyt na Chojniczanina Roku 2011. Został nim Jarosław Klauzo. Tradycyjnie działacze Arcan Historii 14 lutego protestowali przy cmentarzu żołnierzy radzieckich, gdy przedstawiciele miejskich władz składali kwiaty. W sali obrad Rady Miejskiej Chojnic członkowie stowarzyszenia Projekt Chojnicka Samorządność przedstawili założenia obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Były premier Krzysztof Bielecki, wnuk dyrektorki Gimnazjum i Liceum Żeńskiego, postanowił ufundować nową tablicę pamiątkową przy dawnej siedzibie. W parku 1000-lecia, w miejscu gdzie stał pomnik Kopernika w wersji z 1973 roku, obchodzono urodziny wielkiego astronoma.

MARZEC

W konkursie „przedszkolnym” nastąpiło zawirowanie spowodowane rezygnacją Adriana K. z udziału w nim. Wcześniej został zatrzymany przez chojnicką policję. Radni, mimo protestów, podjęli uchwałę o likwidacji ostatniego przedszkola samorządowego w Chojnicach. Odbyła się w ChDK kolejna gala Dokonań Roku. Zainaugurowała swe prace Rada Strategii Miasta Chojnice. Za zgodą władz powiatu chojnicki PKS przestał korzystać z przystanków na terenie gminy Chojnice. Arseniusz Finster został uznany przez Sąd Rejonowy winnym zakłócania protestu na Starym Rynku z września 2011 roku. Nieprawomocny wyrok wydany w trybie nakazowym, po wniesieniu sprzeciwu przez burmistrza, stracił moc. Domek pod Sosną w Lasku Miejskim został przekazany motocyklistom z klubu Aurochs. Komisja Gospodarki Komunalnej zajęła się problemem prawidłowości montażu progów spowalniających, o których wcześniej pisaliśmy.

KWIECIEŃ

W tym miesiącu wiele dyskutowano o możliwości powstania na obwodnicy miasta węzła drogowego Nieżychowice. Burmistrz Arseniusz Finster ankietował organizacje pozarządowe. Chciał poznać ich liczebność. Konsultowano projekt regulaminu korzystania z parku 1000-lecia. Szerokim echem w naszym mieście odbiła się nietypowa promocja Chojnic na transparencie, który działacze Arcan Historii zabrali do Warszawy na manifestację z okazji rocznicy tragedii smoleńskiej. Kolejny raz urząd miejski był współorganizatorem Drogi Krzyżowej, która przeszła ulicami Starego Miasta. Po naszym artykule o błędach poczynionych przez władze miasta przy wyborach do Młodzieżowej Rady Miasta, burmistrz Arseniusz Finster zdecydował o ich anulowaniu. W ZSKP przy ul. Dworcowej przeprowadzono po raz pierwszy test wiedzy o Chojnicach.

MAJ

Tematem nr 1 w maju była jakość wody w parku 1000-lecia i Strudze Jarcewskiej. W telewizyjnym programie ”Kawa czy herbata” zaprezentowały się Chojnice. Zakończył się konkurs przedszkolny. Nowymi właścicielami zostali pp. Paterek. Jak co roku w Dniu Flagi na Starym Rynku działacze SAH rozdawali biało-czerwone flagi. W Charzykowach przekazano „właścicielce” jeziora certyfikat, który wylicytowano podczas finału WOŚP. Na portalu ukazał się artykuł, w którym przeanalizowaliśmy funkcjonowanie Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta.

CZERWIEC

W parku 1000-lecia na kamiennej ławeczce „usiadł” Julian Rydzkowski. Leszek Redzimski został nowym powiatowym przewodniczącym PO. Odbyła się kolejna edycja przeglądu orkiestr sił powietrznych. W czasie Dni Chojnic wystąpił Robert Janowski. W „Świecie według Kreta” pokazano Chojnice i Charzykowy. Budowę mostu zwodzonego w Małych Swornegaciach wstrzymały… jaskółki! W parku wodnym i szpitalu pojawiły się infomaty dla turystów. Z okazji mistrzostw Europy planowaliśmy panny z fontanny ubrać w reprezentacyjne stroje naszych piłkarzy. Nie dostaliśmy zgody, gdyż zakłócałoby to odbiór estetyczny tego obiektu na Starym Rynku.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl