Strona główna

Samorządowcy piszą listy protestacyjne

Samorządowcy piszą listy protestacyjne

2012-12-07 14:54:21  |  tekst je, fot. Piotr Hukało

Zaniepokojeni planami ograniczenia połączeń kolejowych samorządowcy z powiatów chojnickiego i człuchowskiego wspólnie napisali listy protestacyjne adresowane do ministra transportu Sławomira Nowaka i marszałka województwa pomorskiego Mieczysław Struka.

Podpisali się pod nimi wszyscy włodarze gmin powiatu chojnickiego, części gmin z powiatu człuchowskiego oraz obydwaj starostowie. Ministrowi Nowakowi autorzy listu przekazali informacje, które uzyskali w czasie spotkania z 30 listopada, które miało miejsce w Kościerzynie. Wyjaśnienie, iż główną przyczyną wzrostu kosztów funkcjonowania połączeń kolejowych jest podwyżka o 30% opłat za dzierżawę torów, uważają za niezrozumiałe i irracjonalne. – Wiemy, iż na naszym terenie nie dokonano modernizacji żadnej linii kolejowej, nie dokonano modernizacji torowisk, co mogłoby uzasadniać wzrost kosztów dzierżawy – stwierdzili samorządowcy. Zauważyli ponadto w liście do ministra, że „likwidacja połączeń kolejowych spowoduje większe niszczenie infrastruktury drogowej, zwiększenie natężenia ruchu, a co za tym idzie, przyspieszenie degradacji połączeń dróg, nie będących chlubą Polski, nie mówiąc o Europie. Większość połączeń drogowych w południowej części województwa pomorskiego z metropolią trójmiejską opiera się na drogach przedwojennych lub z okresu środkowego PRL przewidzianych na inne tonaże i natężenie ruchu”.

Marszałkowi Strukowi, jako jeden z argumentów za utrzymaniem zagrożonych likwidacją linii kolejowych, podano: „W odczuciu społeczności lokalnej brak tanich, wygodnych i bezpiecznych rozwiązań komunikacji publicznej na terenie południowej części województwa wytwarza niepokojące zjawisko zmniejszania konkurencyjności jego mieszkańców w walce o dostęp do miejsc pracy, edukacji czy służby zdrowia.”

Mamy nadzieję, że treść tych listów spowoduje jeszcze reasumpcję zaplanowanych decyzji – stwierdził dziś (7.12) burmistrz Arseniusz Finster. Kolejnym etapem starań samorządowców jest spotkanie z Mieczysławem Strukiem, do którego ma dojść najpóźniej na początku stycznia 2013 roku.

List protestacyjny do ministra S.Nowaka

List protestacyjny do marszałka M.Struka

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl