Strona główna

Sztërë Kòtë ubrane w kaszubską melodię

Sztërë Kòtë ubrane w kaszubską melodię

2012-11-30 13:11:40  |  Sztërë Kòtë

Prezentujemy okładkę płyty zespołu Sztërë Kòtë. Na srebrnym krążku znalazło się 11 różnorodnych utworów, które łączy twórcze czerpanie z kaszubskich tradycji muzycznych i atrakcyjne ich przetwarzanie. Płyta na rynek ma trafić 6 grudnia.

 


Link do YouTube

Sztërë Kòtë (Cztery Koty) grają od początku 2012 roku. Muzykę na podstawie kaszubskich motywów napisała basistka Alicja Szczypta, która razem z perkusistą Mieczysławem Pawlakiem zaprosiła do współpracy wokalistkę Annę Zajączkowską i pozostałych muzyków. Cezary Pełka, pochodzący z radomszczyzny gitarzysta, muzykę ludową "wyssał z mlekiem matki", bo jego dziadkiem jest legendarny harmonista ludowy Marian Pełka. Dominik Liadis, akordeonista, znany jest na trójmiejskiej i rumskiej scenie rockowej jako współzałożyciel grupy Rum. Grający na trąbce Daniel Krzemiński na Kaszuby przyjechał spod Olsztyna, a dotąd grał głównie muzykę klasyczną.

Ideą projektu Sztërë Kòtë było ubranie tradycyjnych kaszubskich melodii w nowatorską, współcześnie atrakcyjną formę, stylistykę i estetykę. Dlatego utwory, które znalazły się na płycie nawiązują do różnych popularnych obecnie gatunków, m.in. ballady rockowej, grooviącej muzyki tanecznej, reggae, jazzu.

Link do YouTube

Schowany "na deser" został utwór nawiązujący do brzmień jazzowych, w którym gościnnie na saksofonie zagrała Anna Maria Pękalska (pad dap, Illharmonix).

Link do YouTube

W okresie przedświątecznym pomorskie rozgłośnie radiowe planują emisję kolędy "Czej snôżô panna", która na płycie się nie znalazła, ale jest wyrazem szacunku grupy wobec kaszubszczyzny i tradycji bożonarodzeniowych.

Więcej info o projekcie:

www.facebook.com/szterekote

www.myspace.com/szterekote

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl