Strona główna

Regulamin utrzymania czystości w konsultacjach

Regulamin utrzymania czystości w konsultacjach

2012-11-14 15:16:50  |  tekst i fot. je

Do piątku 16 listopada organizacje pozarządowe mogą zgłaszać swoje uwagi do projektu nowego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Chojnice. Konsultacje będą trwać łącznie siedem dni.

Od 9 listopada można zapoznawać się z projektem uchwały w sprawie nowego regulaminu porządkowego, który uwzględnia zmiany prawa o odpadach. Został umieszczony tego dnia na ratuszowej witrynie w dziale Konsultacje, ale próżno szukać informacji o tym na głównej stronie czy w ogłoszeniach. Są za to tam takie newsy, jak staż (z 13.11) w brukselskim biurze regionalnym Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej” czy prośba z 6.11 Urzędu Komunikacji Elektronicznej o zgłaszanie problemów z dostępem do telefonii stacjonarnej i Internetu.

Najważniejsze nowe rozwiązania wejdą w życie w lipcu 2013 roku, ale rady gmin powinny do końca grudnia 2012 roku przyjąć uchwały normujące je. Rada Gminy Chojnice, poza uchwałą o wysokości opłaty od osoby, przyjęła je na sesji 29 października. Jedna z obowiązkowych uchwał dotyczy nowego regulaminu utrzymania czystości. Zawarto w nim wymagania dotyczące pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów, częstotliwości ich opróżniania czy obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe i gospodarskie. Podano w nim obowiązki właścicieli nieruchomości, takie jak zakres sprzątania ze śniegu chodników czy odpowiednia pojemność zbiorników na śmieci w przeliczeniu na ilość pracowników czy łóżek szpitalnych lub hotelowych.

Zapytaliśmy prezesa Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego „Wspólna Ziemia” Radosława Sawickiego, czy złoży uwagi do projektu regulaminu. – Dopiero wczoraj (13.11) zauważyliśmy informację o tych konsultacjach na stronie urzędu miejskiego. Ratuszowi urzędnicy nie wpadli na pomysł, aby wysłać do nas maila na ten temat. Raczej nie zdążymy nic przekazać, gdyż należałoby dokładnie zapoznać się z dokumentem, który ma osiem stron. Porównać z przyjętymi już przez inne samorządy regulaminami; sprawdzić, czy są spełnione wymagania ustawowe – stwierdził Sawicki.

Zapoznaliśmy się z regulaminami gminnym i miejskim. Projekt przygotowany w ratuszu ma bardzo wiele identycznych zapisów, ale w kilku miejscach występują różnice. Dla domków letniskowych i działek ogródkowych przyjęto w mieście opróżnianie pojemników o pojemności 120 l przez 12 miesięcy w roku, a w gminie od 1 maja do 30 września. Pojemniki dla domków są w gminie o pojemności 120 l, na działkę ogródkową – 30 l. W gminie zobowiązano właścicieli psów, by szczepili je przeciwko wściekliźnie; w miejskiej wersji nie ma takiego jednoznacznego zapisu. Na terenie gminy Chojnice właściciele nieruchomości muszą ponadto oznakować odpowiednimi tabliczkami, że na ich terenie znajdują się agresywne zwierzęta.

Powiązane artykuły:

Najnowsze artykuły:

pełna wersja Chojnice24  |  do góry

© chojnice24.pl  |  powered by intensys.pl